Anaerobik dayanıklılık ile dikey sıçrama arasındaki ilişki
Relationship between anaerobic endurance and vertical jumping
- Tez No: 409349
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu araştırma ile elit sporcularda anaerobik dayanıklılık ile dikey sıçrama arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulunda okuyan, elit sporcularda, iki farklı branşta (box n=6, hentbol n= 8) toplam 14 gönüllü erkek denek katılmıştır. Araştırmaya katılan deneklerin yaş ortalamaları; 20,25±1,03 yıl, boyları; 1,80±0,08 cm, vücut ağırlığı ortalamaları; 77,14±18,91 kg, spor yapma yaşları ortalaması; 9,87±3,31 yıl, milli olma sayıları ortalaması; 10,0±3,31'dir. Araştırmada dikey sıçramanın belirlenmesi için smart speed lite sistemi, Anaerobik dayanıklılık belirlenmesinde üç köşe koşu testi kullanıldı. Tüm sporcuların kalp atım sayıları; ısınmadan önce, ısınmadan sonra ve anaerobik koşu testinden sonra polar saat kullanılarak belirlendi. Tüm sporcuların yaş, boy ve vücut ağırlıkları birbiriyle benzerlik göstermektedir. İstirahat kalp atım hızı ortalaması 77,12±12,66 atım/dk, ısınma sonrası kalp atım hızı ortalaması 114,50±10,12 atım/dk, anaerobik dayanıklılık sonrası kalp atım hızı ortalaması 183,75±5,89 atım/dk. olarak, Dikey sıçrama değerleri ortalaması 45,94±6,18 cm, anaerobik dayanıklılık değerleri ortalaması 33,90±2,19 saniye, olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research; elite level were made with the aim of examining the relationship between anaerobic endurance trained athletes in the vertical jump. The study studying at Selcuk University School of Physical Education and Sports, in which elite level sport, in two different branches (box n = 6, handball n = 8) participated in a total of 14 male volunteer subjects. The mean age of the subjects participating in the study; 20.25±1,03 years, height; 1.80±0.08 cm, and the mean body weight; 77.14±18.91 kg, average age doing sports; 9.87±3.31 years, the average number is national; Is 10.0 ± 3.31 units. In the study; Jump meter measurement method used to determine the vertical jump. In determining anaerobic endurance, Selcuk University School of Physical Education and Sports we set the field 3 corner running test. Heart numbers of all athletes; before heating, after heating and were determined using a Polar watch, including after anaerobic running test. The findings in the analysis of SPSS 15 software was used. In determining the difference 'dependent t (paired t)' test.