Kız öğrenci yurdunda kalan üniversite öğrencilerinin konstipasyon durumlarının belirlenmesi
Determination of the constipation status of the university students staying at girls' dormitory
  1. Tez No: 409354
  2. Yazar: HATİCE ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Sağlıklı genç bireylerde konstipasyon sorununun belirlenmesine yönelik yapılan çalışmalarda, konstipasyon oranının yüksek olması, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi neden ile konstipasyonun üzerinde durulması gereken önemli bir sorundur. Üniversite kız öğrencileri geleceğin anneleri ve yeni nesilleri yetiştirecek bireyler olmaları nedeniyle kendilerine ait bu sorunun farkına varmaları ve çözüme ulaşmaları gerekmektedir. Bu çalışma, kız öğrenci yurdunda kalan üniversite öğrencilerinde konstipasyon durumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı ilinde bulunan yükseköğrenim yurtlarında kalan kız öğrenci oluşmuştur. Örneklem seçimi yapılmayıp evrenin tamamı araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmada kullanılan verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından geliştirilen sosyo-demografik (yaş, cinsiyet, medeni durum, bölüm, sınıfı, yaşamını en fazla geçirdiği bölge, günlük öğün ve ara öğün sayısı, günlük sıvı alma durumu, yaşam tarzı, egzersiz durumunu belirlemeye yönelik) soru formu ve“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ)”kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kız öğrencilerin % 77.5'si 18-21, % 39' u 2.sınıf öğrencisi, % 48,1'inın geliri 500 TL altı olup ve % 86.6'sının kronik bir hastalığı bulunmamaktadır. Kız öğrencilerin Konstipasyon Ciddiyet Ölçeğinin alt boyutlarından aldıkları en yüksek puan ortalaması“Toplam KCO”boyutunda (27.8±11.3), en düşük puan ortalaması“ağrı”boyutunda (3.0±3.1) olduğu görülmüştür. Yaşın artması ile kalın bağırsak tembelliği ve ağrı durumunun arttığı, hareketsiz olanlarda ağrı kalın barsak tembelliği ve dışkı tıkanıklığının daha fazla görüldüğü belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda; Öğrencilerde konstipasyon sorununun azaltılması/önlenmesi için sorunla baş etmelerini desteklemek için gerekli eğitim ve danışmanlıkların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Determination of the constipation status of the university students staying at girls' dormitory The studies for determination of the constipation problem in healthy young individuals, high ratio of constipation and negative affect quality of life are very important problem that must be emphasized. Female university students will be future mothers and individuals who grow up new generations. Therefore, they must be aware of and solve their own problem. This study is done as a descriptor to determine the constipation status of the university students staying at the girls' dormitory. The frame of the research was formed by female university students who reside at higher education dorms in Cankiri. Credit and dormitories institution's students could not be sampled because necessary permits could not be got from Credit and Dormitories Institution. Whole of the frame was covered in the study without doing choice of the sample. For collecting the data used in the study, sociodemographic questionnaire developed by the researcher (to determine sex, marital status, department, class, region that spent most of her life, the number of daily meals and snacks, status of the daily fluid intake, lifestyle, exercise status) and 'Visual Comparison Scale(VCS)' were used. 77.5 % of the female university students participate in the study are between 18 and 21 years old, 39% of them are second graders. 48,1 % of incomes are under 500 TL and 86.6 % of them have no chronic disease. It was seen that the highest point average of female students got from their sub-dimensions of Constipation Severity Scale is at the 'total VCS'(27.8±11.3) and the lowest point avarage is at 'Pain' dimension (3.0±3.1). It was determined that Colonic inertia and pain level increase with increasing age, Colonic inertia and intestinal obstruction are more frequently observed with inactive people. According to these results, making the necessary training and advisory are recommended for reducing/preventing constipation problems of students and support them to deal with this problem.