7-11 yaş grubu çocuklarda halk oyunları eğitiminin depresyon düzeylerine etkisi
Effects of folkloric dance on depression levels of education among children at 7-11 AGE group
  1. Tez No: 409353
  2. Yazar: AHMET AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHİBE AKANDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, serbest zaman etkinliği olarak halk oyunları egzersizinin, öğrencilerin depresyon düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada ön test-son test modeli uygulanmış ve veri toplama aracı olarak Maria Kovaks'ın (1979) Beck Depresyon Ölçeğini (1961) kaynak alarak geliştirdiği çocuklarda depresyon ölçeği (ÇDÖ) kullanılmıştır. Çalışma Konya merkez ilçelerinde öğrenim görmekte olan 7-11 yaş grubu 250 deney ve 250 kontrol olmak üzere 500 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Deney grubuyla 10 hafta boyunca halk oyunları egzersizleri yapılmış, deney ve kontrol grubuna çalışmanın öncesinde ve sonrasında beck depresyon ölçeği uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler elektronik ortama aktarılmış ve istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.00 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği ve varyanslarının homojenliği test edildikten sonra farklılıkların tespitinde; One Way Anowa gruplar arası farklılıklarda ise Tukey testi kullanılmış ve hata düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda deney grubuna ait depresyon düzeylerinde düşüş gözlenirken, kontrol grubunda artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of is this study is to examine effects of folk dances as a spare time activity on depression levels of students. Pretest – final test model is applicated during the study and Beck Depression Scale (1961) which is developed by Maria Kovaks (1979) in terms of Depression Scale of Children (ÇDÖ) as the data collection device. The study is applicated on totally 500 students continuing to study in downtown of Konya, 250 as test subject and 250 as control subject. Folkloric dances exercised with the experimental group during 10 weeks and beck depression scale was applicated on both test and control groups before and after the study. Data collected from the research, transferred into electronic environment and SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 16.00 was used for statistical analyses. For determination of differences, One Way Anowa test was used while Tukey test was used for the differences between groups after tests of homogeneity of variances and distribution of data and the tolerance level was measured as 0,05. In terms of evidences obtained from the study it was observed that there was a decrease at depression levels of study group and an increase at control group. A meaningful difference was observed between first and last measurement of study and control groups in terms of statistical informations (P0,05).