Hastanelerde örgütsel sağlık ve değer yaratma kültürü ilişkisi
The relationship between organizational health and value creation culture in hospitals
  1. Tez No: 409358
  2. Yazar: NESRİN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞEBNEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Hastaneler emek- yoğun işletmeler olup; insan odaklı çalışan bu kurumlardaki örgüt sağlığının incelenmesi ve sağlık çalışanlarının değer yaratma adına kurumlarına ilişkin algılarını incelemesi açısından önemlidir. Örgüt sağlığı kavramı ve değer yaratma kültürü kavramları, yöneticilere örgütlerinin durumu hakkında bilgi vermesi bakımından ve geleceğe yönelik atılması gereken adımları içerdiğinden ayrı bir önem-hassasiyet taşımaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde öncelikle örgüt sağlığı ve değer yaratma kavramları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde hastanelerde yönetim sistemi, sağlık hizmeti ve yapılan araştırmalar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde araştırma bölümü ve dördüncü bölümde bulgular yer almaktadır. Beşinci bölümde tartışma bölümü ve altıncı bölümde ise sonuç ve öneriler üzerinde durulmuştur. Ölçüm aracı olarak geliştirilen ölçek formu, hastane çalışanlarının örgüt sağlığı kültürü ve değer yaratma algılarını tespit edebilmek için hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan ölçeğin birinci bölümünde, örgütle ile ilgili demografik bilgilere ulaşmaya yönelik; ikinci bölümde örgütsel sağlık analizinin uygulanmasına yönelik ve üçüncü bölümde ise değer yaratma kültürünü oluşturan sorular yer almaktadır. Anketimiz Kars ve Mersin illerinde sağlık sektöründe hizmet sunan Kars Sarıkamış Devlet Hastanesi, Kars Devlet Hastanesi, Mersin Toros Devlet Hastanesi ve Mersin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olmak üzere dört hastanede görev yapan toplam 212 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan anket formunda örgüt sağlığı adına Sanville, BA, MA, tarafından geliştirilen 37 soru, Dezolt'un değer yaratma kültürü adına 5 adet soru ve bunun yanında 6 tane de demografik bilgiye dayalı soruya yer verilmiştir. Toplam 48 soru vardır. Anket formunun derecelendirilmesinde 5'li Likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Faktör analizi sonuçları incelendiğinde Sanville, BA, MA, 'a ait 37 ölçüt önem ve öncelik sırasına göre beş faktör altında toplanmıştır. Bu faktörler; örgütsel ürün, örgüt yönetimi, örgütsel iletişim, örgütsel liderlik ve örgütsel bütünlüktür. Araştırmanın temel hipotezi örgüt sağlığı ve değer yaratma kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine kurulmuştur. Buna göre örgüt sağlığı ve değer yaratma kültürü ilişkisi arasında zayıfta olsa bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Değişkenlere ilişkin alt boyutlar ve diğer demografik değişkenlere ilişkin farklılıklar araştırmada tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospitals are labor-intensive business; for these man's working focusing foundation, it's important to analysing organization's health and the name for value creation for workers information an corporate perception. Organization's health concept and value creation culture concept are precisiosly important for mainterance of giving information about organization's station and including next steps for future. For the first part of the study primarily organization's healty and creating value concepts are emphasized. For the second part administration system for hospitals, healt service and investigetions are emphasized. Third are is called investigatation part and findings take placa forth he fourth part. Fifth are is discussion part and at least sixth one, conclusion and suqqestions take place. Scale form that's devoped for scale tool is prepared for determination of organization health culture and creating value perception. Consists of three parts and at the first part of the scale the questions for scale is demographic for organization, for second part organizational health analysis application and for third part the questions for creating value is taken place. Our survey includes oferring services for health sector for Kars Sarıkamış State Hospital, Kars State Hospital, Mersin Toros State Hospital and Mersin Woman Woman and Child Birth Diseases, totally our investigation is done for 4 hospital 212 health workers. In the questionaire Sanville the name for organizations health, BA and MA devoloped 37 questions and beside theese 6 demographic informational questions is taken place. There are totally 48 questions for rating questionaire Likert's the five scale is used and the data obtained is analysed with the help of SPSS programme Results of factor analysis examined, Sanville, BA, MA's 37 criterion are gathered under the five-factor accord to importance and prioritize order. Theese factors, are organizational product, organizations direct, organizational communication, organizational leadership and organizational integrity. The main hypothesis of the research is established over examining the relationship between organization health and creating value culture. Accordingly a relationship that results are attained if the poor between organization health and creating value culture. The variables relating to those sub-dimensions and other demographic variables difference are discussed in the research study.