Adolesan bireylerin iletişim becerilerinin incelenmesi
Investigation of adolescent individuals communication skills
- Tez No: 409359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırma, adolesan bireylerin iletişim becerilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Erzurum ilinde farklı liselerde öğrenim görmekte olan, 465 erkek ve 302 bayan öğrenci olmak üzere toplamda 767 adolesan birey katılmıştır. Veri toplamak amacı ile Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı, iki grubun karşılaştırmaları için t testi ve iki den fazla değişken arasındaki ilişkiyi belirlemek için anowavaryans analizi teknikleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to analyze the communicative skills of adolescents. A total of 767 adolescents, 465 male and 302 female students who study at different high schools in Erzurum, took part in the study. With the aim of gathering data, Communicative Skills Inventory devised by Erşanlı and Balcı(1998) was used. In order to determine frequency distribution and compare the groups during the analysis of the data, t-score test was used, and Anowa Variance Analysis techniques were benefited in order to determine the relation between over two variables.