Çocukluk çağı lösemilerinde kan ürünü kullanımının kemoterapi bloklarına göre dağılımı ve kan parametrelerine etkileri
The use of blood product distribution by chemotherapy block and the effects of blood parameters in childhood leukemia
- Tez No: 409379
- Danışmanlar: PROF. DAVUT ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Akut lösemiler lenfopoetik veya hemopoetik kök hücrelerden kaynaklanan genç olgunlaşmamış hücrelerin kemik iliği, çevre kanı ve diğer dokularda birikimi ile karakterize olan malign hastalıklardandır. ALL ve AML tanısı alan hastaların tedavi bitimine kadar olan süreçte çok sayıda eritrosit ve trombosit transfüzyonu aldıkları bilinmektedir. Bu çalışmada, 2005 –2014 yılları arasında Akut Lösemi tanısı alan düzenli transfüzyon ihtiyacı bulunan hastalara verilmiş olan Eritrosit, Random Trombosit ve TS' nunun, hastada istenilen kan değerini oluşturup oluşturmadığını ölçerek bu durumun, verilen kan ürününe ya da hastanın o dönemde almış olduğu Kemoterapi blokları ile olan ilişkisi ve tüm bunların kullanılan toplam kan ürünü miktarı ve transfüzyon etkinliği üzerine olan etkilerin açıklanması amacıyla yapılmıştır. Bizim çalışmamız, Ocak 2005 – Ocak 2014 tarihleri arasında hastanemizde tanı alan Akut Lösemili 183 hastanın 146 (%79)'sı ALL; 37'si (% 21) AML hastası idi. ALL hastalarında; tanı konulduğu andan tedavinin bittiği döneme kadar olan süreçte kişi başı ortalama toplam Eritrosit kullanım adeti 14 (3-78) olarak, Aferez trombosit kullanım adeti kişi başı ortalama 9 (1-97) olarak, Random Trombosit kullanım adeti kişi başı ortalama 11 (1-83) olarak saptanmıştır. AMLde ise tanı konulduğu andan tedavinin bittiği döneme kadar olan süreçte kişi başı ortalama toplam Eritrosit kullanım adeti 27 (10-102) olarak, Aferez trombosit kullanım adeti kişi başı ortalama 25 (6-99) olarak, Random Trombosit kullanım adeti kişi başı ortalama 20 (7-139) adet olarak saptanmıştır. ALL tanısı alan hastalarda Hb testindeki ortalama artış ES sonrası 2,7 (-3,22: 9,8) g/dL olarak saptanmıştır. Bu değer %60 Htc'li 15 cc/ kg eritrosit süspansiyonu ile elde edilmesi beklenen değere (3,4 g/dl) yakındır fakat biraz altında kalmıştır (167). Plt testindeki ortalama artış Random Trombosit sonrası ortalama 15 (-411: 247) bin/uL, Aferez Trombosit sonrası ortalama artış ise 28 (-173: 460) bin/uL olarak saptanmıştır. ES sonrası Lenfosit, Rbc, Nötrofil ve Wbc testlerinde minimal de olsa artış saplanmış olup, diğer kan ürünü kullanımları ile kıyaslandığında bu artışın ES kullanımı sonrası daha fazla olduğu saptanmıştır.AML hastalarında Hb testindeki ortalama artış ES sonrası 2,49 (-2:8,1) g/dL olarak saptanmıştır. Beklenen değere yakındır. AML'de kan ürünü kullanımı ile Lenfosit, Nötrofil ve Wbc testinde ki ortalama değişimler minimal düzeyde olup kullanılan kan ürünü çeşidine (aferez, eritrosit, random trombosit) göre bu testlerde farklılık gözlenmediği tespit edilmiştir. Rbc testindeki ortalama artış ise diğer kan ürünü kullanımları ile kıyaslandığında ES kullanımı sonrası daha fazladır. Sonuç olarak akut lösemili çocuklarda kemoterapi süresince çok sayıda kan ve kan ürünü transfüzyonu gereklidir. Bu transfüzyonun etkinliği akut löseminin tipine, hastanın yaşına, cinsiyetine, hastanın aldığı Kemoterapi bloğu ile o dönem aldığı Kemoterapi ilaçlarına ya da hastanın o dönemde ki enfeksiyon, sepsis, yaygın tüketim koagulopatisi gibi klinik bir tabloda olup olmaması gibi çok sayıda etkene bağlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia arising from hematopoietic stem cells or lenfopoetik young immature cells in the bone marrow, peripheral blood, and other tissues, which is characterized among by the accumulation of malignant diseases. Diagnosed with ALL and AML patients received numerous erythrocyte and platelet transfusion, it is known that until the end of treatment. In this study, the patients who need regular transfusions diagnosed with acute leukemia between the years 2005 -2014, which is given to the Erythrocyte, platelets and Random TS' s create this situation by measuring whether the desired value of the patient's blood, or a blood product given to a patient during that period of the chemotherapy and its relationship with the blocks that he received blood transfusion and the total quantity of the product the disclosure have been made. that is used all of the impact for the purpose and the effectiveness. Our study, between January 2005-January 2014, diagnosed with acute leukemia 183 patient 146 (79%) of ALL; 37 (21%), AML patient in our hospital . ALL patients; from now on it is up to the period of treatment is over diagnosed in the process, as a consequence, the average total number of use 14 per person (3-78), the number of average per capita use of platelet Aferez 9 (1-97), the number of average per capita use of Random Platelet 11 (1-83). In AML diagnosed as soon as treatment ends is in the process until the period, that has been identified as pieces the average total number of use per person in the process of with 27 (10-102), the number of average per capita use of platelet Aferez 25 (6-99 the number of average per capita use of Random Platelet 20 (7-139). ALL were diagnosed patients Hb test average increase after to ES 2.7 (-3.22:9.8) g/dL. This value is 60% Htc with 15 cc/kg packed red blood cells with expected value (3.4 g/dl), but remained slightly below (167). Plt average increase in post-test average of Random Platelets 15 (-411: 247) bin/uL, Aferez is the average increase in post-test (-173:460)/uL. The Wbc, Rbc, lymphocytes, Neutrophils and ES post tests after all are stuck in a minimal increase in blood product usage compared with the increase in the use of post were more ES. The average increase in Hb test in patients with AML ES post 2.49 (-2:8.1) g/dL. It is close to the expected value. With the use of the product in blood Lymphocytes, Neutrophils AML and Wbc test is the average changes in minimal despite the blood product used (aferez, erythrocyte, random platelet) according to these tests vary in was not observed have been identified. The RBC test is greater than the average increase in the use of post-ES compared to other blood product usage. As a result, a large number of necessary blood and blood products transfusions during chemotherapy in children with acute leukemia. This transfusion effectiveness of the type of acute leukemia, the patient's age, sex, the patient receives chemotherapy block by that time chemotherapy drugs to the patient or the patient received chemotherapy with the block received in that period for that infection, sepsis, such as the lack of common consumer is in a clinical as coagulopathy may depend on many factors.