Lenfoid lösemilerde klonalite saptanmasında hedef olarak CDR3 bölgelerinin tespiti
CDR3 regions as targets to detect the clonality of lymphoid leukemias
  1. Tez No: 69664
  2. Yazar: HAKAN SAVLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM CENANİ, DOÇ. DR. SEPPO PAKKALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET B hücre hattından gelen kan hücresi kökenli malignensilerin yaklaşık % 80'i yalnızca bir ya da iki adet immünglobulin ağır zincir yeniden düzenlenmesi taşırlar. Bu yeniden düzenlenmeler B hücresi oluşumu sırasında immünglobulin ağır zincirinde Complementarity Determining Region 3 (CDR3) diye bilinen bir bölgedeki variable, diversity ve joining bölümleri arasındaki rekombinasyona bağlıdır. Deneylerimizde bu bölge klon spesifik bir belirteç olarak seçilmiş ve 33 ALL hastasında klonal gelişimler tayin edilmiştir. 33 hastadan 30'u Türk Çocukluk Çağı ALL hastasıdır ve bu çalışma Şili' den sonra bir gelişmekte olan ülkeden gelen ikinci klonalite saptama çalışmasıdır. 22 B-ALL hastasının 18' inin DNA' larından monoklonal veya poliklonal ürün elde edilmiştir. 11 T-ALL olgusunda hiç bir ürün elde edilmemesi yöntemin spesifisitesini göstermektedir. Klonalite saptanmasıyla ilgili bu sonuçlan Türk Toplumunda CDR3 bölgesine ait ilk veriler olarak sunuyoruz. Keza, bu deneyler üç ALL hastasıyla akut lenfoid lösemi relapslannın erken tanısı için geliştirildi. Bu üç örnek klonal gelişimleri saptanan popülasyondan seçildi. Hastalardan ikisi B-ALL ve birisi T-ALL' ye sahipti. B- ALL hastalarında konsensüs oligonükleotid primerieıie kopyalanan ürünler klonlandı, saflaştırıldı, ve dizi analizi uygulandı. Elde edilen diziler gen bankalarına yollanarak var olan dizilerle karşılaştın İdi. Gen bankalarınca iletilen bilgilerle, klonlanan dizilerin, insan immün globulin ağır zinciri CDR 3 bölgesine spesifik olduğu kanıtlandı. Böylece, bu bilgiler, var olan CDR 3 kitaplığına yeni varyasyonlar olarak eklendi. 104İleri çalışmalarda, konsensüs primerlerie elde edilen dizilerden hastaya özgü nested primerier sentezlendi. Bu nested primerier yalnızca hastaya özgü dizilerin çoğaltılmasına izin vermektedir. Otolog kemik iliği transplantasyonu altındaki bir ALL hastasının remisyondaki beş farklı dizi örneği analiz edildi. Bütün bu örneklerde PCR'la ortalama 140 baz çifti uzunluğunda bir bant elde edildi. Aynı band transplantasyonda ve transplantasyon sonrasındaki relaps örneğinde de ayrıca gösterildi. ALL'ye ait klonal popülasyonlar, konvansiyonel yöntemlerle remisyon örnekleri oldukları düşünülen örneklerde, PCR' la saptanmıştır. Keza, kemik iliği transplantasyon örneklerinde lösemik klonların gösterilmesi otolog transplantasyonlara ait saflaştırma metodlarının geliştirilmesinin önemini göstermektedir. Kişiye özgü CDR 3 bölgesini temel alan PCR çalışmaları klonal hücre popülasyonlarının belirlenmesinde çok duyarlıdır fakat hala uzun zaman alıcı bir yöntemdir ve özel laboratuvarlar gerektirmektedir. 105
Özet (Çeviri)
SUMMARY Approximately % 80 of hematopoietic malignancies of the B cell lineage carry only one or two immunglobulin heavy chain gene rearrangements. These rearrangements due to the recombination of various variable, diversity and joining regions of the heavy chain gene segments during B cell commitment result in a region called complemantarity determining region (CDR 3). İn our experiments these regions were selected as targets for clone specific markers and we have detected the clonal development in 33 ALL patients. 30 of 33 patients are coming from childhood ALL patients of Turkey and this is the second study of clonality detection which comes from a developing country after Chi lea. Monoclonal and polyclonal products were obtained from 1 8 B ALL cases, ; No product was obtained from the 1 1 patients with T-ALL showing the specificity of the method. We present these results as the first data from CDR3 region of Turkish population. Also, these experiments were developed with three ALL patients for the early diagnosis of relapses of acute lymphoid leukaemia. These three samples chosen from the clonal developments detected population. Two patients had B-ALL and one T-ALL. Amplified products of the B-ALL samples with consensus oligonucleotide primers were cloned, purified, and sequenced. The sequences obtained were send to the gene banks and compared to the existing sequences. The gene bank data prove that the cloned sequences are specific to the CDR 3 region in the human immunoglobulin heavy chain gene. Thus, these data add new variation to the existing CDR 3 library. Further, patient specific nested primers were synthesized from the sequences obtained with universal consensus primers. These nested primers allow only patient specific sequences to be multiplied. In an ALL patient undergoing autologous bone marrow transplantation in remission, 106patient undergoing autologous bone marrow transplantation in remission, five sequential samples were analysed. With PCR, an about 140bp sized band was obtained from each sample, demonstrating that even in remission the patient had clonal ALL cells in the bone marrow. The same band was also demonstrated in the transplant and in a relapse sample after BMT. The clonal population of ALL cells were detected by PCR in samples which were regarded as remission samples by conventional methods. The demonstration of the leukaemic clone in the bone marrow transplant shows the importance of developing purging methods for the autologous transplantation. PCR method based on individual CDR3 region is very sensitive in detecting clonal cell populations but the method is still time consuming and requires special laboratories. 107