Çocukluk çağı lösemilerinde prame gen ekspresyonu
Prame gene expression in childhood leukemias
  1. Tez No: 156554
  2. Yazar: YURDANUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA TANYELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET PRAME birçok tümörlerde ve lösemilerde eksprese edilen bir gen ürünüdür. Çocukluk çağı akut lenfoblastik lösemi ve akut miyeloid lösemilerinde PRAME expresyonu varlığı ve prognostik faktör olarak rolünü araştırmak üzere bu çalışma planlanmıştır. ALL'li 22 olgu, AML'li 15 olgu ve sağlıklı 15 çocuk kontrol olgusu çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışmanın başlangıcında ALL'de 18 çocuk yeni tanılı;4 çocuk relapsta idi. AML'li olguların tümü 15 yeni tanı almışlardı, tedavi öncesi çalışma kapsamına alınmışlardır. Tüm olgularda kan sayımı, periferik yayma yorumlanmış; periferal kan ve kemik iliğinde blast yüzdeleri saptanmış; kemik iliği aspirasyon örneklerinden PRAME geni mRNA expresyonu RT-PCR yöntemiyle ölçülmüş ve PRAME geni mRNA ürünü kopya sayısı/1 0.000 hücre olarak gösterilmiştir. ALL'li olguların tanı sırasında periferik yaymasında blast oranları %25-%100, kemik iliğinde lenfoblast oranlan %75-100 arasında değişiyordu. ALL'li hastaların %57.3'ünde hepatomegali, %54.5'inde splenomegali vardı. AML'li hastalarda da periferik yaymasında %25-100 arasında, kemik iliğinde %73-100 arasında miyeloid lösemik hücreler saptanmıştır. AML'li olguların %64.3'ünde hepatomegali, %57.1'inde splenomegali vardı, immün fenotiplendirmede ALL olgularının CALLA(+) B-ALL olanları %50, CALLA(-) olanları %4.5, T-ALL ise % 22.7 bulundu; 5/22 olguda immün femnotiplendirme teknik nedenlerden gerçekleştirilemedi. AML'li olgularda immün fenotiplendirme yapılmadı. ALL, AML ve kontrol grupları PRAME mRNA ekspresyonu ortalama değerleri arasındaki farklılıklar incelendi. ALL ve kontrol grupları PRAME ortalama değerleri arasındaki farklılık istatistiksel yönden önemsizdi (p>0.05). Yine ALL ve AML ortalama değerleri arasında istatistiksel önemli farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prame Gene Expression in Childhood Leukemias PRAME is a gene product which is expressed in many tumours and leukemias. The study was planned to search for the presence of the expression of PRAME gen and it's prognostic role in acute lymphoblastic leukemia and acute myeloid leukemias in childhood. The cases were composed of 22 ALL, 15 AML cases and 15 control cases in the ages 1 to 13. At the beginning of the study; 18 cases were newly diagnosed and four in relaps for ALI cases. The AML cases were all newly diagnosed ones. The cases were involved in this study before the beginning of treatment.The CBs, p eripheral b lood smears were interprted; blasts percents in perpheral blood and bone marrow samples were determined. PRAME mRNA expressions were determined by the method of RT-PCR and PRAME gene mRNA product was expressed as the number of copy per 104 cells. On diagnosis, blasts were found in 25-100% on peripheral blood smears and 75-100% in bone marrow aspiration samples in the patients with ALL. There were hepatomegaly in 57.3 % and splenomegaly in 54.5% in ALL cases. On diagnosis, blasts were found in 25-100% on peripheral blood smears and 73-100% in bone marrow aspiration samples in the patients with AML. There were hepatomegaly in 64.3 % and splenomegaly in 57.1 % in AML cases. When immiinophenotyping were done; CALLA(+) B-ALL in 50%;CALLA(-) B-ALL in 4.5%, and T-ALL in 22.7% have been detected in ALL cases. It was not done nfor technical difficulties in 5 ALL cases. Immunophenotyping have not been performed in the cases with AML. The statistical differences were investigated between the average values of PRAME mRNA expression of the ALL, AML and control groups. There was no difference between the mean values of PRAME expressions of the ALLL and control groups statistically(p>0.05). Also, there was no difference between the mean values of ALL and AML groups.