Kriptojenik karaciğer sirozu etiyolojisinde hepatit B virüsünün olası rolü
Possible role of hepatitis B virus in the etiology of cryptogenic liver cirrhosis
  1. Tez No: 409382
  2. Yazar: GÜLŞEN IŞIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Karaciğer sirozu, dünyada ve ülkemizde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Sirozun nedenleri sosyo-ekonomik ve kültürel farklılıklara göre değişiklik göstermektedir. Nedenin tesbit edilemediği vakalar kriptojenik siroz olarak adlandırılmaktadır. Çalışmamızda kriptojenik karaciğer sirozlu hastalarda geçirilmiş HBV enfeksiyonu sıklığının saptanması ve elde edilen oranların, ülkemizde daha önce yapılmış olan toplum çalışmaları ile karşılaştırılarak kriptojenik karaciğer sirozlu hastalarda HBV'nin olası rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD Gastroenteroloji BD Polikliniği'ne başvuran, Temmuz 2005-Ocak 2015 tarihleri arasında kriptojenik karaciğer sirozu tanısı almış, 18 yaş ve üstü, 170 olgu dahil edilmiştir. Çalışmamızda, hastaların veri tabanından kayıtları çıkarılmış ve siroz tanıları teyid edilmiştir. Hastalarda geçirilmiş HBV enfeksiyonunun değerlendirilmesi amacıyla HBsAg, Anti-HBs, Anti-HBc total, HBeAg, Anti-HBe, PCR HBV DNA verileri incelenmiş ve görülme yüzdeleri hesaplanmıştır. Elde edilen demografik bilgilerden cinsiyete göre kadın ve erkeklerin yüzdelik oranları ve yaş ortalamaları hesaplanmıştır. Veriler değerlendirilirken sürekli değişkenler ortalama ve frekans verileri ise sayı (%) ile ifade edilmiştir. SONUÇ: Çalışmaya dahil edilen 171 hastanın 91'i kadın olup tüm hastaların yaş ortalaması 61 ± 14'tü (aralık, 18 - 89). Geçirilmiş HBV enfeksiyonunun göstergesi olan Anti-HBs ve Anti-HBc total'in birlikte pozitifliği 53 (%31,2) hastada tesbit edildi. HBV aşılı (Anti-HBs pozitif iken Anti-HBc total negatif) hasta sayısının 16 (%9,4) olduğu tesbit edildi. İzole Anti-HBc total pozitif (Anti-HBs negatif iken Anti-HBc total pozitif) olan 14 (%8,2) hasta tesbit edildi. TARTIŞMA: Çalışmamızda elde edilen veriler, önceden yapılmış toplum verileri ile karşılaştırıldığında kriptojenik karaciğer sirozlu olgularda HBV enfeksiyonu geçirme oranının normal popülasyona göre daha fazla olduğu görülmektedir. Bu durum kriptojenik karaciğer sirozu olarak tanımlanan hastaların bir bölümünün aslında geçirilmiş HBV enfeksiyonuna bağlı olabileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Liver cirrhosis is a significant cause of morbidity and mortality not only in Turkey but also worldwide. The causes of the cirrhosis differ depending on socio-economic and cultural differences. If the causes are unknown in the case, it is called cryptogenic cirrhosis. In our study, we tried to detect the frequency of HBV infections among the patients who had cryptogenic cirrhosis and compare the results with the social studies that were done previously so as to evaluate the possible role of HBV among the patients with cryptogenic cirrhosis. MATERIALS AND METHOD: Our study includes 170 patients who applied to Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Department of Internal Diseases, Gastroenterology Polyclinic and were diagnosed with cryptogenic cirrhosis between the dates of July 2005-January 2015. All of the patients were over 18. In our study, hospital records of the patients were observed and their cirrhosis diagnoses were confirmed. In order to evaluate HBV infections that the patients had, their HBsAg, Anti-HBs, Anti-HBc total, HBeAg, Anti-HBe, PCR HBV DNA data were observed and the rate of incidence were calculated. The percentages and average ages of women and men were calculated in respect to their sex based upon the demographic information that has been obtained previously. Continuous variables, the averages and frequency data were stated with numbers (%) while evaluating the data. RESULTS: 91 out of 191 of the patients in the study were women who were at the average age of 61 ± 14 (interval, 18 – 89). The cases where both Anti-HBs and Anti-HBc were both positive were observed in 53 patients (31,2%) which is an indicator of previous HBV infection. The number of the patients who were vaccinated for HBV (Anti-HBs is positive while Anti-HBc is total negative) were confirmed as 16 (9,4%). Isolated Anti-HBc total positive patients (Anti-HBs is negative while Anti-HBc is total positive) were confirmed as 14 (8,2%). DISCUSSION: The data which were obtained in our study shows that the cases with cryptogenic liver cirrhosis are more likely to have HBV infections than the normal population when it is compared with the previous social studies. This situation supports the idea that in some cases, cryptogenic cirrhosis may have occurred as a result of previous HBV infection.