Acil servise solunum sıkıntısı ile başvurup pulmoner emboli tanısı alan hastalarda bakılan C-reaktif protein düzeyinin well's skoru ve pulmoner emboli ağırlık indeksi skorlama sonuçlarıyla klinik korelasyonunun incelenmesi
Patients applying with dispnea to the emergency department diagnosed pulmonary embolism viewed of c-reactive protein wi̇th wells' score and pulmonary embolism severity index clinic correlation investigation
  1. Tez No: 409396
  2. Yazar: EMRE SALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: PE tanısında CRP'nin tek başına anlamı olmasa da tanıdan sonra prognozu öngörmede kullanımının faydalı olduğu önerilmektedir. Amacımız CRP düzeyi ile PESI ve Well's skoru arasında ilişki olup olmadığını, CRP düzeyinin prognozu belirlemede bir belirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. Gereçler ve yöntem: Bu araştırma, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine, belirlenen süre içerisinde, solunum sıkıntısı ile başvuran hastalardan Well's Skoru orta ve yüksek risk grubunda saptanıp çekilen PBTA sonucu PE saptanan hastalarda eş zamanlı CRP düzeylerinin incelenmesi amacı ile prospektif olarak yapılmıştır. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, hikayeleri, fizik muayene bulguları ve risk faktörleri kayıt altına alındıktan sonra, PESI prognoz skorları hesaplandı ve acilde sonlanım şekilleri kaydedildi. Temel tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra CRP ile Wells' ve PESI skorlarının korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 313 hasta alınmıştır. Bu hastaların 173'ü (% 55.27 ) kadın hastadır.
Özet (Çeviri)
Objective: C-reactive protein (CRP) is suggested to be useful for predicting patients' prognosis in Pulmonary embolism (PE). In this study, we aim to investigate the correlation between CRP levels, and pulmonary embolism severity index (PESI) and Well's score, and also to discuss the efficacy of CRP for determining prognosis in PE patients. Methods: This prospective single centered study was held in Marmara University Department of Emergency Medicine. During the time period of the study, pulmonary CT angiograms (PCTA) were performed on patients who presented with respiratory distress and whose Well's Score was found to be at moderate or high risk. CRP levels were measured concurrently from patients who were diagnosed with PE in PCTA. Age, sex, patient history, physical examination findings and risk factors were recorded for each patient along with PESI score and patient outcome. Basic descriptive statistical analysis and correlation analysis between CRP levels and PESI and Well's scores were performed. Results: 313 patients were included. 173 (55.27%) were female.