Romatoid artrit tanılı hastalarda yorgunluk, uyku bozukluğu ve ayak tutulumlarının denge parametreleri ile ilişkisi
- Tez No: 409397
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNCAY DURUÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Romatoid artritli (RA) hastaların statik ve dinamik dengelerini değerlendirmek ve klinik, fonksiyonel ve radyolojik bulguların bu denge parametreleri ile ilişkisi olup olmadığını incelemekti. Materyal-Metot: ACR 2010 tanı kriterlerine göre RA tanısı olan hastalar yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldı. Tüm katılımcıların yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksleri (VKİ) kaydedildi. Romatolojik ve kas-iskelet sistemi açısından detaylı muayenesi yapılarak hastalık aktivitesi için DAS-28 skoru hesaplandı. Ayak deformitelerini değerlendirebilmek için ayak radyografileri incelendi, ayak fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla 'Ayak - Ayak Bileği Araştırma Anketi' (FAOS) uygulandı. Tüm hastaların yorgunluk, depresyon veya uyku bozukluğu belirtilerinin olup olmadığı ilgili anketler ile değerlendirildi. Denge durumları açısından 'Berg Denge Skalası' (BDS) yapıldı ve kliniğimizde bulunan 'Neurocom Balance Master' cihazı ile 3 statik ve 4 dinamik denge testi ile toplam 25 parametre değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 81'i RA (66 kadın, 15 erkek), 84'ü ise sağlıklı kontrolden (70 kadın, 14 erkek) oluşan 165 kişi katıldı. Hastaların yaş ortalaması 48,90±10,36 iken, kontrol grubunun ise 45,89±12,07 idi. Her iki grubun yaş, VKİ ve cinsiyet dağılımları birbirine benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the static and dynamic balances of the patients diagnosed with rheumatoid arthritis (RA) and also to disclose the relationship of these parameters and clinical, functional and radiological findings. Materials and Methods: Patients diagnosed with RA according to ACR 2010 diagnostic criteria were compared with age and gender matched healthy controls. The age, sex and body mass index (BMI) data of the cases were recorded. DAS-28 score was calculated for determining the disease activity and the detailed rheumatologic and musculoskeletal examination was performed. Radiographic assessments of feet were done to consider the deformities. 'Foot and Ankle Outcome Score' (FAOS) was applied for foot function assessment. The level of fatigue, depression and sleep disorders of all patients were determined with surveys related to these symptoms. The state of balance of the patients was evaluated by means of 'Berg Balance Scale' (BBS) and also 3 static and 4 dynamic balance tests with 25 parameters were assessed via the 'Neurocom Balance Master' device available in our clinic. Results: This study included 165 cases that consist of 81 RA group (66 female, 15 male) and 84 healthy control group (70 female, 14 male). The mean age of patients and controls were 48.90±10.36 and 45.89±12.07 years, respectively. Age, sex and BMI data of both groups were similar (p>0.05).