Rektum kanserinde neoadjuvan kemoradyoterapi cevabına etkili prognostik faktörler
Neoadjuvant chemoradiotherapy the prognostic factors in rectum cancer
  1. Tez No: 409398
  2. Yazar: RASHAD RZAZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ADLI, DOÇ. DR. BESTE MELEK ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası cerrahi uygulanan hastalarda tedavi cevabına etkili faktörlerin belirlenerek tedaviden daha iyi yarar görecek hasta grubunun tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda rektum kanseri tanısıyla Ocak 2005- Ocak 2015 tarihleri arasında preoperatif olarak tedavi görmüş toplam 122 hasta geriye dönük olarak incelendi. Hastaların tamamında tanı kolonoskopik biyopsi ile konmuştu. Tüm hastalarda radyoterapi öncesi tüm abdomen BT çekilmişken 67 (%54) hastada MRG ve 83 (%68) hastada ek olarak PET /BT yapılmıştı. Hastaların preoperatif klinik, demografik, radyolojik ve tedavi datalarının cerrahi sonrası patolojik tümör cevabına etkileri incelendi. Radyoterapi dozu 4500-5400 cGy (ortanca 4750 cGy) idi. Altmışbir hastada pelvise uygulanan medyan radyoterapi dozu 4500 cGy iken 61 hastada medyan 5040 cGy idi. Tüm hastalara eşzamanlı kemoterapi (Capestabine 625 mg /m2 BİD n=51; 5-FU 225 mg/m2 infüzyon, n=71) uygulanmıştı. Bulgular: Tek değişkenli analizde radyoterapi dozu, tam cevap ve tama yakın cevap olan hastalarda (p=0.012), downstaging'de (p=0.002) etkili iken, çok değişkenli analizlerde anlamlı çıkmatı. Çok değişkenli analizde tam cevap hastalarında RT öncesi magnetik rezonans görüntülemede (MRG) tümör çapı anlamlı (p=0.008), downstaging olan hastalarda kolonskopi'de tümör uzunluğu ve cN evresi anlamlı oldu. Sonuç: Neoadjuvan kemoradyoterapi sonrası cerrahi uygulanan hastalarda tümör dozu ve MRG'de tümör boyutunun tedavi yanıtını belirlemede anlamlı olduğu bulundu. Diğer klinik faktörlerin etkisini ortaya koymak için daha geniş sayıda hastalarla yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca tedavi öncesi patolojik faktörlerin de incelenebilmesi için daha büyük biyopsi örnekleri gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: in this study, neoadjuvant chemoradiotherapy after surgery the answer to effective treatment factors in patients by determining better than cure benefit aimed to identify the patient group. Materials and methods: Marmara University, Faculty of medicine, Department of radiation oncology diagnosis of rectal cancer in January 2005-January 2015 as between preoperative treatment as a total of 122 patients retrospectively. All of the patients diagnosis was biopsy colonoscopy procedure. Before radiation therapy in all patients was taken 67 all abdominal CT (54%) patients had MRI and 83 (68%) patients, in addition to the PET/BT was made. The patients ' preoperative clinical, demographic, radiological and pathological tumor response to treatment data of postoperative effects were examined. Radiotherapy dose 4500-5400 cGy (median 4750 cGy). Altmışbir patients, the dose of radiation therapy to the pelvis while 61 patients applied the median median 5040 4500 cGy cGy. All patients with concurrent chemotherapy (Capestabine 625 mg/m2 BİD n = 51; 5-FU 225 mg/m2 infusion, n = 71). Findings: univariate analysis of the radiotherapy dose, patients with full answer and answer tama near (p = 0.012), while effective in downstaging (p = 0.002), multivariate analysis in çıkmatı. Multivariate analysis in full prior to magnetic resonance imaging in patients with RT answers (MRI) tumor size significantly (p = 0.008), in kolonskopi in patients with tumor downstaging length and cN phase was meaningful. The result: Neoadjuvant chemoradiotherapy after surgery the dose of tumors and MRI in patients in the size of the tumor is found to be significant in determining the treatment response. The effect of other clinical factors to put forth will be held with a wider number of patients are needed. In addition, pre-treatment pathological factors in order to examine larger biopsy specimens are required.