Tarla pülverizatörlerinde hava akımının ilaç dağılımı ve biyolojik etkinlikle ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 4094
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZ Tarla pülverizatörlerinde hava akımının bitki üzerinde tutulan etkili madde miktarı ve biyolojik etkinliğini saptamak amacıyla yapılan bu araştırmada, konik huzmeli memeye düşey yönde hava akımı uygulanmıştır. Hava akımı ile uygulama ve hava akırasız uygulama sonucunda yapraklarda birim yüzeyde tutulan etkili madde miktarı ve.biyolojik etkinliği saptanmış ve b aşa r ı d u run) 1 a r ı k a r ş 1 1 aş 1 1 r 1 1 m ı ş 1 1 r. İz maddesi olarak BSF kullanılmış, yaprak üzerindeki iz maddesi miktarı fluorometrik yöntemle saptanmıştır. Biyoloj ik etkinliğin saptanması için de prydaphention etkili madde içeren ilaç kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre düşey hava akımının ilaçlamayı olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Ayrıca hava akımının tarla yüzeyine düşen ve kayıp alarak değerlendirilen püskürtme sıvısını azalttığı bel irlenmişt ir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study has been researched substance of dose on the leaves of air current and biological ef -feet ive at the field sprayers. In this study vertical air curret was carried out to the conic nozslsss. After the from aplication in airly and airless current was measured the deposit on the leaves and compared these treatments BSF has been used as a tracer substance, and the amount of tracer subtancs on leaves has been established by fluorometric method. Prydaphent ion is used to -fix the biological effectiveness which contain effective substance. According to the data obtained as the result of the study about vertical current is observed has positive influence on the application. It is also observed that the air current decrease the amount of the pesticide falling on the surface of the field which is determined as a loss.