Kistik fibrozis-dışı bronşektazi tanılı çocuklarda ekshale nitrik oksit düzeyinin etiyolojideki yeri
- Tez No: 409406
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT TANER KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bronşektazi gelişmekte olan ülkelerde hala önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı Kistik Fibrozis dışı Bronşektazili çocuklarda Ekshale Fraksiyonel Nitrik Oksit düzeyini ölçerek; FE-NO ölçümünün tanı sürecindeki önemini araştırmak ve etiyolojiye yönelik ön tarama testi olarak kullanımını amaçlamaktır . Hastaların ekshale nitrik oksit (FE-NO) değerleri non-invaziv, kolay uygulanıp hızlı sonuç veren, kemilüminesans yöntemlerle korelasyon gösteren NIOX-MINO (Aerocrine AB, Solna, İsveç) marka cihaz kullanılarak ölçüldü. Çalışmaya Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde izlenen 100 kistik fibrozis dışı bronşektazili çocuk alındı. Semptomların başlangıç yaşı, sıklığı, tanı yaşı, solunum fonksiyon testleri (SFT), son bir yılda antibiyotik kullanım sayısı, son bir yılda hastaneye yatış sayısı, evde sigara içilme oranı ve yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografide (YRBT) etkilenen loblar değerlendirildi. Hastaların 55'i erkek, yaş ortalaması 14,90 ± 2,02 yıl, tanı yaşı ortalaması 3,40 ± 1,40 yıl, şikayet yaşı ortalaması 1,75 ± 3,33 yıl , takip süresi ortalaması ise 8,00 ± 3,00 yıl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Bronchiectasis is still an important health problem in developing countries. The primary aim of this study is to measure the level of exhale fractional Nitric Oxide level (FE-NO) in children who have non cystic fibrosis bronchiectasis and to investigate the importance of measuring FE-NO level in diagnosis of bronchiectasis and using this as a scanning test for the ethiology. In this study FE-NO level is measured by using NIOX-MINO brand named devices which is non invasive, fast resulting and correlated with chemiluminescence methods. We examined a hundred non cystic fibrosis bronchiectasis patients that we follow up in our pediatric pulmonary department. We investigated symptomatic age, diagonosis age, pulmonary function tests, antibiotic and hospitalization frequency, rate of smokers in the house and the pulmonary lobs that have bronchiectasis. The %55 of the patients were male. The mean age of the patients was 14,90+2.02, the mean age of diagnosis was 3.40+1.40, mean of symptomatic age was 1.75+3.33 and mean of follow up time was 8.00+3.00. We found correlation between FE-NO level and ethyologic factors (PCD-asthym/ PCD-Post enfectious). And also there was a significiant correlation between FE-NO level and pulmonary functıon tests (p12 years). The early diagnosis and treatment of bronchiectasis reduce complications of this irreversible disease and increase the quality of life of bronchiectasis patients . Using FE-NO level as a screening test may provide an effective and non ınvasive approach of diagnosis and clinical follow up of bronchiectasis .