İlerleyici keratokonusta hızlandırılmış korneal kollajen çapraz bağlama tedavisi
  1. Tez No: 409407
  2. Yazar: ÖZGE BEGÜM SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EBRU TOKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: İlerleyici keratokonus hastalarında hızlandırılmış kollajen krosslinking (HCXL) tedavisinin güvenilirliğini ve etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: İlerleyici keratokonus hastalığına sahip 108 hastanın 145 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara kornea epitel debridmanı sonrası 2 dakikada bir 30 dakika süre ile riboflavin uygulaması sonrası 9 mW/cm 2 ışınım dozu ile 10 dakika boyunca UVA tedavisi uygulandı. Toplam enerji dozu 5.4 J/cm2 idi.Tüm hastaların tedavi öncesi ve sonrası 1., 3., 6., 9. ve 12.ay düzeltilmemiş görme keskinlikleri (DGK), gözlükle en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), düşük kontrast görme keskinlikleri, korneal topografik ölçümleri, ön segment OCT (AS-OCT) değerlendirmesi ve in vivo konfokal mikroskopi (IVKM) ile korneal morfoloji incelmesi yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 20.93 ± 4.97 yıl idi. Hastaların DGK ve EİDGK değerlerinde post operatif 12. ayda tedavi öncesine göre anlamlı iyileşme saptandı (p0.005). Tedavi sonrası erken dönemde 2 hastada steril infiltrat, 1 hastada ise enfeksiyoz keratit görüldü. Sonuç: HCXL tedavisi yan etki açısından güvenilir ve keratokonus stabilizasyonu açısından etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the safety and effectiveness of accelerated collagen crosslinking (ACXL) in patients with progressive keratoconus. Materials and Methods: One hundred forty five eyes of 108 patients with progresive keratoconus were included in this study. After corneal epithelium debridement, riboflavin was instilled on the corneal surface every 2 minutes for 30 minutes.After riboflavin saturation, UVA was applied for 10 minutes with 9 mW/cm2 irradiation intensity dose. Total energy dose was 5.4 J/cm2. Uncorrected visual acuity (UCVA), best corrected distance visual acuity (BCVA), low contrast visual acuity, corneal topograhy with topometric, aberometric and keratoconic values,anterior segment optical coherens tomography (AS-OCT), corneal morphology with in vivo confocal microscopy (IVCM) were performed at baseline and at 1., 3., 6., 9. and 12. months follow up. Results: The mean age of the patients was 20.93 ± 4.97.