Deneysel sıçan spinal kord travma modelinde minosiklin ve melatonin etkilerinin incelenmesi
Neuroprotective effects of melatonin and minocycline on spinal cord injuries
  1. Tez No: 409419
  2. Yazar: REZA HAMED GHOLAMSHAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAMİL ÖGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Spinal kord yaralanmaları fiziksel ve psikiyatrik bozukluklarla neticelenen büyük bir sosyal problemdir. Hayatta kalanların yarısından fazlası normal yaşantısına geri dönememektedir. Birçok araştırmacı nörolojik fonksiyonları düzeltmek amacıyla yaralanmanın patofizyolojik mekanizmaları üzerinde klinik ve deneysel birçok çalışmalar yapmışlardır ve halen günümüzde bu tarz çalışmalar yapılmaktadır. Tedavi için harcanan yoğun çabalar, hastaların beklenen yaşam süresinin ve fonksiyonel bozuklukların düzeltilmesinde olumlu katkılar sağladıysa da tedavi protokolünde tam bir fikir birliği geliştirilememiştir. Bu durumun nedeni ise posttravmatik patolojik sürecin net olarak ortaya konulamamış olmasıdır. Klinikte geniş bir kullanım alanına sahip olan minosiklin ve melatonin birlikte, birçok çalışmada gösterilen etkilerinin yanında günümüzde spinal travma sonrası kullanımı açısından hak ettiği yeri bulamamıştır. Biz bu çalışmada spinal kord yaralanmalarında bu iki ilacın antiapoptotik ve nöroprotektif etkilerinin araştırmayı amaçladık. Denek olarak, 20 adet, 225 - 275 gr ağırlığında, erişkin, erkek Sprague - Dawley sıçan kullanıldı. Denekler dört gruba ayrıldı: Grup 1 (sadece travma), Grup 2 (travma + melatonin), Grup 3 (travma + minosiklin), Grup 4 (travma + melatonin + minosiklin). Bu çalışmada, apoptozis aktivitesini gösteren immünohistokimyasal parametrelerin seviyeleri melatonin ve minosiklin tedavisi ile anlamlı derecede düşmüştür. Ayrıca melatonin ve minosiklin birlikte kullandığında , sıçanlarda klinik ve nörolojik olarak daha iyi bir sonuca neden olmuş, motor fonksiyon skoru ve açılı düzlem skoru değerlerini anlamlı derecede yükselttiği bulunmuştur. Araştırılan biyokimyasal parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada melatonin ve minosiklinin sıçanlarda sekonder spinal kord hasarını azalttığı ve hasarlı spinal kordun iyileşmesini kolaylaştırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spinal cord injury is a big social problem, that causes physical and psychiatric problems. More than half of survivors can't continue their daily life. Neurosurgical history is full of many clinical and experimental studies to improve the clinical outcome after spinal injury. Intensive efforts that spent for treatment has provided positive contributions on treatment protocol and expected life. But there is no consensus for treatment protocols. Today minocycline and melatonin are used for treatment of a variety of diseases but, haven't find a place for the use in spinal trauma. In this research, we studied antiapoptotic and neuroprotective effects of melatonin and minocycline on spinal cord injuries. 20 male adult Sprague - Dawley rats weighted between 225 - 275 grams were used in this study. Rats were divided into four groups: group one (only trauma), group two (trauma + melatonin), group three (trauma + minocycline) and group four (trauma + melatonin + minocycline). Our study showed that the apoptotic activity was significantly lower in melatonin + minocycline combo group. Besides this, melatonin and minocycline together, is effective on clinical and neurologic cure after the trauma. Motor function and Inclined plane scores were significantly increased with treatment of these drugs. Our study showed that, melatonin and minocycline combination treatment resulted in better clinical and neurological outcome, and reduced apoptosis after spinal trauma in rat model.