Fingolimod tedavisi alan multipl skleroz hastalarında doğal öldürücü hücrelerin durum ve fonksiyonlarının incelenmesi: Klinik ve radyolojik özellikler ile değerlendirme
The effect of the fingolimod treatment on the status and the function of natural killer cells i̇n relapsing remitting multiple sclerosis patients
- Tez No: 409418
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ASLI TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Acar, N.A. Fingolimod Tedavisi Alan Multipl Skleroz Hastalarında Doğal Öldürücü Hücrelerin Durum ve Fonksiyonlarının İncelenmesi: Klinik ve Radyolojik Özellikler ile Değerlendirme. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2015. Bu kesitsel çalışmanın amacı fingolimod tedavisi almakta olan, atak ve remisyonlarla seyirli multipl skleroz (RRMS) hastalarında doğal bağışıklık sisteminin bir elemanı olan doğal öldürücü hücrelerin etkilenimi ve bunun klinik parametrelerle olan ilişkisini değerlendirmektir. Fingolimod tedavisi alan ve almayan RRMS hastalarından alınan kan örnekleri akım sitometri yöntemi ile değerlendirilmiştir. Fingolimod tedavisi erken dönem (≤6 ay) ve geç dönemde (>6ay) farklı etkiler göstermektedir. Erken dönemden itibaren fingolimod tedavisi T hücreler başta olmak üzere lenfosit alt gruplarının (T hücre, B hücre, NK hücre) sayısını azaltmaktadır (p=0,000; p=0,000; p=0,011). T ve NK hücrelerde CCR7+ hücrelerin sayısını düşürmektedir. T hücreler üzerindeki sitotoksisite belirteçlerinin ifadesini (NKG2D) artırmaktadır (p=0,001). Tedavinin geç döneminde ise NK hücrelerin dağılımını değiştirmektedir. Periferde sitotoksik CD56parlak NK hücrelerin oranı azalmakta; sitokin salgılayan CD56soluk NK hücrelerin oranı ise artmaktadır (p=0,004; p=0,018). NK hücrelerdeki NKG2D sayısı azalmış (p=0,025) ancak yüzdesi değişmemiştir. NKp46 erken veya geç dönemde farklılık göstermemektedir (p=0,025). Bu bulgular fingolimod tedavisi alan bireylerde NK hücrelerinin aktivitesinin çok değişmediğine işaret etmektedir. NK hücrelerin, CD107a ile değerlendirilen degranülasyon yeteneği ve sitotoksik kapasitesi artmaktadır. NK ve T hücrelerin sitotoksik kapasitelerindeki değişiklik fingolimod almakta olan hastaların uzun dönemde de doğal bağışıklık yanıtlarının fonksiyonel olduğunu gösteren işaretlerden biri olabilir.
Özet (Çeviri)
Acar, N.A. The Effect Of The Fingolimod Treatment On The Status And The Function Of Natural Killer Cells İn Relapsing Remitting Multiple Sclerosis Patients. Hacettepe University Faculty of Medicine Department of Neurology, Thesis, Ankara, 2015. The aim of this cross-sectional study is to evaluate the functions of a humoral immune system member, natural killer cells, in a group of relapsing remitting multiple sclerosis (RRMS) patients receiving fingolimod treatment. Patients were classified into four groups due to the treatment status and duration. Flow cytometry was performed with the peripherical venous blood samples. Fingolimod treatment caused different effects on the early (≤6 months) and the relatively late term (>6 months) of the treatment. In the early term of the fingolimod treatment, number of the lymphocyte subgroups (T, B and NK cells) mainly T lymphocytes; CCR7+ cells in T and NK cells had decreased (p=0,000; p=0,000; p=0,011). The cytotoxic markers (NKG2D) in T cells were increased (p=0,001). In the late phase of the treatment, NK cell distribution changed. Ratio of the cytokine releasing CD56bright NK cells decreased, whereas, cytotoxic CDdim NK cells increased (p=0,004; p=0,018). NKG2D number in NK cells decreased (p=0,025) but the ratio is stable. These findings show that fingolimod treatment doesn't change the activity of the NK cells in the patients. CD107a shows the degranulation and cytotoxic properties of NK cells and our study demonstrated that the degranulation capacity of NK cells increased. The changes in NK and T cells after fingolimod treatment indicated that the humoral immune system has still been functional.