Kızamık aşısının ikinci dozu daha erken bir yaşta mı yapılmalı?
Should the second dose of measles vaccine be performed at an earlier age?
  1. Tez No: 409452
  2. Yazar: VİLDAN BOZ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÜMİT SARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Ülkemizde güney komşulardan oluşan göçler nedeniyle kızamık vakalarında son zamanlarda artış saptanmıştır. Özellikle 4-6 yaş arası henüz 2. doz ile aşılanmamış çocuklarda kızamık vakalarının görülmesi nedeni ile kızamık aşısının ilköğretim birinci sınıfta değil de dört yaşında yapılması düşünülebilir. Bu çalışmada henüz 2. doz kızamık aşısı yapılmamış 4 yaş ve 6 yaş grubu çocukların antikor titrelerinin ölçülerek karşılaştırılması ve böylece kızamık riskinin arttığı bir dönemde 2. doz kızamık aşısının 6 yaş değil de 4 yaşta yapılmasının daha uygun olup olmayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: T. C. Sağlık Bakanlığı'nın rutin aşılama şemasında mevcut olan tek doz ve 12. ayda kızamık aşısı uygulanan fakat herhangi bir nedenle ek doz aşı uygulanmayan 4 yaş grubu (Grup I) 48 olgudan ve ikinci doz kızamık aşısı ilköğretim birinci sınıfta henüz uygulanmamış olan 6 yaş grubu (Grup II) 43 olgudan kan örneği alınmıştır. Kızamık IgG antikor titreleri kan örneklerinde ELISA yöntemi ile çalışılmıştır. Bulgular: Grup I ve II'nin kızamık antikor titreleri sırası ile 193,7±49,8 ve 106,1±48,6 IU/ml olarak bulunmuştur ve Grup I'de Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek olarak saptanmıştır (p=0.001). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre 6 yaşında kızamık aşısı yapılanlar için 6 yaş yerine daha erken (4 yaşında) ikinci doz aşının gerekmediği kanısı oluşmaktadır. Bu durumda 6 yaşında kızamık aşısı uygulanan çocuklara ikinci bir ek doz aşıya 6 yaş değil de 4 yaşında yapmanın erken bir rapel olduğu, seropozitivitenin artmasına katkı sağlamadığı, rapelin daha ileriki bir yaşa ertelenebileceği ve ihtiyaç sınırı olan bu kritik yaş sınırının tayini için daha ileri yaş gruplarında ileri çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: An increase in the incidence of measles has recently been detected in our country because of migrations from Southern neighboring countries. The question of second dose of measles vaccine may be performed at 4 years of age instead of the first class of primary school arises since a significant increase was detected in the incidence of measles in children aged 4 to 6 years who were not yet vaccinated with the second dose of vaccine. In this study it was aimed to examine whether the second dose of measles vaccine be performed at 4 years of age instead of 6 years of age would be more appropriate by comparatively measuring measles antibody titers in children aged 4 to 6 years and not yet vaccinated with the second dose of measles vaccine. Materials and Methods: Blood samples were obtained from 48 cases aged 4 years (Group I) and 43 cases aged 6 years (Group II) who had both previously been vaccinated with only one dose of measles vaccine at 12 months of age according to routine immunization program of Ministry of Health and not yet vaccinated with a second dose of vaccine. Measles IgG antibody titers were measured with ELISA method. Results: Mean measles antibody titers of Group I and II were 193,7±49,8 IU/ml and 106,1±48,6 IU/ml, respectively, and mean IgG titer was statistically significantly higher in Group I when compared to Group II (p=0,001). Conclusion: Performing the sedond dose of measles vaccine at an earlier age (4 years) instead of 6 years is not necessary according to results of our study. Performing the sedond dose of measles vaccine at 4 years of age instead of 6 years of age is an early rappel, does not contribute to an increase in seropositivity, the rappel dose of vaccine may be postponed to a further age, and further studies should be performed in further age groups in order to determine this critical age limit at which the second dose of measles vaccine is necessary.