Septoplasti ve septorinoplastilerde deformitelerin giderilmesi amaçlı kullanılan titanyum klipslerin uygulanabilirliği, etkinliği ve güvenilirliği
Efficiency, applicability and reliability of titanium clips, for correction of deformities in septoplasty and septorhinoplasty
  1. Tez No: 409454
  2. Yazar: MEHMET EMİN TUNÇKAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Septoplasti veya septorinoplastilerde, başarısızlıkların temel nedenlerinden biri, septal kartilajın desteklenmesi yerine zayıflatılmasıdır. Radikal yöntemlerin kullanılmasına bağlı iatrojenik deformiteler görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; septal cerrahilerde, septal kıkırdağın düzeltilmesinde titanyum klipslerin uygulanabilirliği, etkinliği ve güvenilirliğini araştırmaktır. Gereç-Yöntem: Ocak ve Nisan 2015 tarihleri arasında opere edilen 46 hasta çalışmaya dahil edildi (23 kontrol ve 23 hasta grubu; yaş aralıkları 18-51 yaş). Hastalarda eksternal deformitenin eşlik ettiği veya etmediği“C”veya“S”şeklinde septal kıkırdak deviasyonu mevcut idi. Çalışma grubundaki hastalara titanyum klips uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara titanyum klips uygulanmayıp klasik tekniklerle opere edildi. Hastalara ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ve 3. aylarda, NOSE (Nasal Obstruction Symptom Evaluation) skalası ve nazal endoskopik muayene yapıldı. Klips uygulanan bölge; deviasyonun durumu, enfeksiyon, ülserasyon, yabancı cisim reaksiyonu ve ekstraksiyon açısından değerlendirildi. Çalışmaa etik kurul onamı alındıktan sonra başlandı. Bulgular: İki grupta, tüm periyodlardaki NOSE skalası skorları arasında anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: One of the main reason for the failure of septoplasty or septorhinoplasty is weakening the septal cartilage instead of strengthening. Iatrogenic deformities can also be seen because of radical methods. The purpose of this study is to determine the efficiency, applicability and reliability of titanium clips in septal surgery. Material – Methods: Forty-six patients operated between January and April 2015 were included in this study (both 23 in control and study groups; ages from 18 to 51 years). Patients had“C”or“S”shaped septal cartilage deviations with or without external nasal deformities. Titanium clips were used in study group. Classic techniques without titanium clips were done in control groups. `Nasal Obstruction Symptom Evaluation` (NOSE) scale and nasal endoscopic examination was performed preoperatively, 1 month and 3 months postoperatively. Deviation status, any infection, ulceration, foreign body reaction and extrusion in the clips' area were evaluated. Study was started after taking ethical board consent. Results: NOSE scale scores showed no significant difference between 2 groups in the same time period.