Bazal plus insülin tedavi rejimi ile premix 30/70 insülin tedavi rejiminin karşılaştırılması
The comparison of Basal plus İnsülin (insülin glarjin+insülin glulisin) andTwice-Daily Premixed İnsulin (insulin aspart/aspart protamin 30/70)
- Tez No: 409455
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇORAKCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bazal (insülin glarjin) Plus ( insülin glulisin) ile Premix İnsülin 30/70 ( İnsülin Aspart/Aspart Protamin) Tedavi Rejimlerinin Karşılaştırılması Diyabetin kronik komplikasyonlarından korunabilmek ve hedef Hemoglobin A1c düzeylerine ulaşabilmek için açlık kan glukozunun yanı sıra tokluk kan glukozunun da hedef değerler içerisinde tutulması gerektiği düşünülürse kontrolsüz diyabet hastalarında insülin tedavisi başlanması uygun bir seçenektir. Çalışmamızda bazal (insülin glarjin) / plus (akşam öğününde insülin glulisin) ile premix insülin 30/70(nsülin aspart/aspart protamin) kullanımının glisemik parametreler üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Daha önce tek başına oral antidiyabetik kullanıp kan glukozu regülasyonu sağlanmasında güçlük çekilen (açlık kan glukozu>130mg/dL, tokluk kan glukozu>180mg/dL, Hemoglobin A1c > %7) 45 hastaya bazal (insülin glarjin) plus (akşam öğününde insülin glulisin) (grup 1), 35 hasta ya premix insülin ( insülin aspart/aspart protamin 30/70) (grup 2) tedavisi uygulandı. Üç aylık tedavi sonrasında her iki grupta da başlangıç glisemik parametreler ile karşılaştırıldığında açlık kan glukozu, tokluk kan glukozu ve Hemoglobin A1c değerlerinde anlamlı bir düşüş izlendi. Sonuç olarak sabah ve akşam yemek öncesi verilen premix insülin preparatı olarak insülin aspart/aspart protamin 30/70 ile gece insülin glarjin ve akşam öğününden hemen önce insülin glulisin seçilmesinin, hem açlık kan glukozu, hem de tokluk kan glukozu ve Hemoglobin A1c'yi daha iyi kontrol altına almak için her ikisi de uygun tedavi seçenekleridir. Tedavi süresince toplam semptomatik hipoglisemi grup 1'de 7 olguda (%15,5) ve grup 2'de 9 olguda (%25,7) görüldü. Gruplar arasında semptomatik hipoglisemi açısından fark olması diyet ve insülin uyumsuzluğuna bağlandı. Buna karşın gruplar arasında ciddi hipoglisemi açısından anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Twice-Daily Premixed İnsulin (insulin aspart/aspart protamin 30/70) Combinations In order to avoid the chronic complications of diabetes and achieve target glycated hemoglobin levels, besides achieving target fasting plasma glucose levels, target post-prandial plasma glucose levels should also be achieved. For this purpose, the implementation of insulin therapy in uncontrolled diabetic patients seems to be a suitable choice. In this study, we aimed to compare the effects of, basal insülin+ plus(insülin glarjin+insülin glulisin) and twice-daily premixed insulin30/70(insulin aspart/aspart protamin) combinations on the glycemic control parameters. Among diabetic patients, who have been on oral antidiabetics or oral antidiabetics insulin (single/dual injection – basal/bolus premixed forms) and who had difficulty in the regulation of their blood glucose (fasting plasma glucose > 130 mg/dL, post-prandial plasma glucose > 180 mg/dL, glycated hemoglobin > % 7), 45 patients were randomly selected and started on basal insülin+ plus(insülin glarjin+insülin glulisin) (group 1), while 35 other, also randomly selected patients were twice-daily premixed insulin(insulin aspart/aspart protamin30/70 (group 2). After 3 months of therapy, when compared to the initial status, a significant decrease in all the three glycemic control parameters, namely, fasting plasma glucose, post-prandial plasma glucose, and glycated hemoglobin levels, were observed in both groups. As a result, the insulin preparations of insulin the morning and afternoon before meals aspart / aspart and protamine 30/70 night insulin glargine and evening meals just before insulin glulisin you littel both fasting blood glucose, and postprandial blood glucose and hemoglobin A1c better control to secure a proper treatment. The total duration of the treatment of symptomatic hypoglycemia group 1 in 7 patients (15.5%) and in 9 patients in group 2 (25.7%) were observed. There is a difference between the groups in terms of symptomatic hypoglycemia were attributed to diet and insülin were attributed to the incompatibility. In contrast, no 32 significant difference between the groups in terms of severe hypoglycemia was observed.