Tip 1 diabetes mellitus'lu çocuklar ve normal çocukların El fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of hand functions between children with TYPE 1 diabetes mellitus and healthy children
- Tez No: 409469
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; 8-12 yaş arası Tip 1 DM'li çocuklarla normal çocukların el fonksiyonlarının karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu amaçla 8-12 yaş aralığında Tip 1 DM tanısı konmuş çocuklar (n=46) ile sağlıklı çocuklar (n=51) olmak üzere iki grup çalışmaya dahil edildi. Her iki gruba üst ekstremite eklem hareket açıklığı (EHA) universal gonyometre ile, kas kuvveti“Hand-held”dinanometre (Lafeyette Instrument®, Lafayette,IN) ile, elin kaba kavrama kuvveti“Hand-Grip”El Dinamometresi JAMAR (JAMAR, JA Preston Co, Michigan, USA) ile, parmak kuvveti“pinchmetre”Baseline® (MechanicalPinch Gauges, NexGen Ergonomics, Inc.Montreal, Canada) ile, elin fonksiyonel değerlendirilmesi Modifiye Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) ve Purdue Pegboard testi ile ve yaşam kalitesi Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arası fark“Independent T-testi”ve kategorik (dikotom) değişkenlerin karşılaştırılmasında“ki-kare testi”ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare hand functions of children aged between 8 and 12 with Type 1 Diabetes Mellitus to those of healthy children. Material and Method: For this purpose, children between ages 8 and 12 were included in the study as two groups; children diagnosed with Type 1 DM (n=46) and healthy children (n=51). In both groups, range of joint motion (ROM) in upper extremity, muscle strength, hand-grip strength and pinch strength were measured with universal goniometer, Hand-held“ dynamometer (Lafeyette Instrument®, Lafayette,IN), ”Hand- Grip“ Hand Dynamometer JAMAR (JAMAR, JA Preston Co, Michigan, USA) and ”pinchmeter“ Baseline® (MechanicalPinch Gauges, NexGen Ergonomics, Inc.Montreal, Canada), respectively. Functional evaluation of hand was performed via Modified Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) and Purdue Pegboard Test, and quality of life was assessed via Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL). Result: The difference between the groups was analyzed with ”Independent T-test“ and comparison of categoric (dichotomous) variables was performed with ”chi-square test".