Tip 1 diabetes mellituslu çocuklarla, sağlıklı çocukların barsak flora farkının araştırılması
İnvestigation of the differences in gut microbiota of the healthy children and children with Type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 337779
  2. Yazar: ERDOĞAN SOYUÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Microbiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tip 1 diyabetes mellitusun çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimi sonucu geliştiği kabul edilir. İntestinal yüzey bariyeri, barsak lümenindeki immünojenik ajanları, immünoreaktif submukozadan ayıran immün sistemin en önemli komponentidir. Öyle ki; flora, intestinal bariyer ve mukozal immünite birçok değişik allerjik ve otoimmün hastalıkların gelişiminden sorumludur. Bu temel bilgi doğrultusunda, barsakları merkez alan bir yaklaşım geliştirilmesinin gerektiğini, bu bağlamda diyabette halen açıklanamayan etyolojisinin bir kısmını aydınlatmayı amaçladık.OLGULAR VE YÖNTEM: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Beslenme ve Metabolizma Servisi ve Polikliniğinden takip edilen yaş ortalaması 10,3±4,2 yıl olan 16 kız, 19 erkek; toplam 35 tip 1 DM hasta ile yaş ortalaması 9,6±4,1 yıl olan 15 kız, 20 erkek 35 sağlıklı kontrol grubu üzerinde gerçekleştirildi. Fekal flora analizi bakterilerin üremesi için gereken farklı termal ve atmosferik koşullar altında seçici ve seçici olmayan medya üzerinde yapılan kantitatif kültürleri içermektedir. Tanımlanan sayım inkübasyondan 3 gün sonra yapılmıştır. Sonuçlar koloni oluşturan ünitler (CFU/g-dışkı) olarak ifade edildi. Kantitatif gaita flora analizinde; E.coli, E. coli biovare, Proteus miribalis, Proteust vulgaris, Klebsiella oxytoca, Klebsiella pneunomia, Citrobacter spp, Serriata spp, Hafnia alveii, Morgagni morgagni, Providencia spp, Pseudomanas spp, Enterococcus, ß Hemolitik Streptokok, Staphylocus aureus, Bacteroides, Bifidebacterium, Lactobacillus, Clostridium perfiringens bakterileri ile birlikte Candida albicans, Candida Spp, Geotricuhum türü mantarların kantitatif miktarları saptandı.BULGULAR: Olgu ve kontrol grubları içinde, Proteus miribalis, Proteus vulgaris, Klebsiella oxytoca, Klebsilla pneunomonia, Citrobacter spp, Serriata spp, Hafnia alveii,Morgagni morgagni, Providencia spp, Pseudomanas spp, Enterococcus, ß Hemolitik Streptokok, Staphylocus aureus, Geotricuhum türü mantar türüne ait kolonizasyon saptanmadı. E.coli ve E. coli biovare ve Enterokok, Clostridium perfiringens kolonizasyonunda olgu ve kontrol grubunda istatistiksel fark yoktu. Tip 1 DM grubunda Enterobakteriacea kolonizasyonu 13 olguda (%37.1), kontrol grubunda ise 3 olguda (%8.6) vardı. Her iki grub arasında istatistiksel fark vardı (p0.05).Bifidebacterium ve Bacteroides'in oluşturduğu ve anaerobik çürüme florası olarak nitelendirdiğimiz grubun toplu olarak koloni sayısında ki bozukluk değerlendirildiğinde Tip 1 DM'lu grubun 9'unda (%25.7), kontrol grubunun ikisinde (%5.7) patoloji saptandı. Fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0.05).Tüm floranın değerlendirildiği skorlamaya göre; normal barsak florası skoru 0-3 olan 8 (% 29.6) Tip 1 DM olgusu varken, kontrol grubunda 19 (%54.3) olgu vardı. Orta düzeyde florada dengesizliği gösteren, 4-7 arasında puan alan Tip 1 DM'lu olgu sayımız 11 (%31.4) iken bu sayı kontrol grubunda 10'du (%28.6). Florada şiddetli dengesizliğin karşılığı olan 9-14 puan alan 15 (%42.9) Tip 1 DM'lu olgu varken, kontrol grubunda 6 (%17.1) olgu vardı. Çok şiddetli flora bozukluğu Tip 1 DM'lu bir (%2.9) olguda tesbit edilirken, kontrol grubunda hiç olgu yoktu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Type 1 diabetes is considered to develop from the interaction of enviromental and genetic factors. Intestinal surface barrier is the most important component of the immune system that seperates the immunogenic agents of the intestinal lümen from the immunoreactive submucosa. So that, intestinal flora, intestinal barrier and mucosal immunity is responsible for the development of various allergic and autoimmune diseases. In the light of this fundamental information, we decided that the bowels should be centered on the developmental approach otherwise the unexplained etiology of diabetes cannot be clarified.SUBJECTS AND METHODS: The study group consisted of 35 patients (16 female and 19 male) with the mean age of 10,3±4,2 years, followed by University of Istanbul Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Pediatrics Division of Nutrition and Metabolism with the diagnosis of diabetes mellitus type 1. The healthy control group consisted of 35 healthy subjects (15 female, 20 male) with the mean age of 9,6±4,1 years. Fecal flora analysis consisted of quantitative cultures on selective and nonselective media with different thermal and atmospheric conditions for bacterial growth. The decribed counts are performed 3 days after the incubation. The results are described as colony forming units (CFU/g feces) In quantitative stool flora analysis along with E.coli, E. coli biovare, Proteus miribalis, Proteust vulgaris, Klebsiella oxytoca, Klebsiella pneunomia, Citrobacter spp, Serriata spp, Hafnia alveii, Morgagni morgagni, Providencia spp, Pseudomanas spp, ß Hemolitik Streptokok, Staphylocus aureus, Bacteroides, Bifidebacterium, Lactobacillus, Clostridium perfiringens; quantitative numbers of Candida albicans, Candida Spp, Geotricuhum spp were also determined.RESULTS: No colonisation of Proteus mirabilis, Proteus vulgaris, Klebsiella oxytoca, Klebsiella pneunomia, Citrobacter spp, Serriata spp, Hafnia alveii, Morgagni morgagni, Providencia spp, Pseudomanas spp, Enterococcus, ß Hemolytic streptococcus, Staphylococcus aureus, Geotricuhum spp no were detected colonisation in both patients and control group. No statistically difference were detected in E.coli, E. coli biovare, Enterococcus and Clostridium perfiringens colonisation between patient and control group. There was a statistically difference between patients group and control group in Enterobacteriacea colonisation (p 0.05). Seven of type I diabetes mellitus patients (20.0 %) had unclassified candida spp colonisation while 6 of control group had the same colonisation (17.1%).According to overall scoring system evaluating the whole flora there was only 8 patients in diabetes mellitus type 1 group that had a normal intestinal flora score between 0-3 (29.6%), while 19 in control group (54.3%). 11 of patients had 4-7 score indicating medium level flora instability (31.4%), 10 of control group. (28.6%). Severe floral instability (intestinal flora score of 9-14) was found in 15 patients (42.9%) and only 6 of control group (17.1%). Very severe flora instability was found in 1 patient (2.9%) but none in control group. There was statistical difference between the two groups.CONCLUSION: There was a statistically significant difference between the type 1 diabetes mellitus patients group and the control group in anaerobic putrification flora, candida albicans colonisation and enterobacteriacea colonisation. In this sense, we have showed that the intestinal flora disturbance might have a role in pathophysiology of one of the oldest autoimmune disorders, diabetes mellitus type 1.COMMENT: To our knowledge there is no study explaining the pathophysiology of diabetes mellitus type 1 development centered the role of intestines, yet. In our study showed that besides decrease in beneficial anerobic probiotic bacteria levels, the increase in Candida albicans colonisation leading to disturbance of intestinal flora unity, can be triggering factors in diabetes mellitus type 1 etiology. Although usage of probiotics can be a preventive for type I diabetes mellitus development; large double blind placebo studies are needed for determination, whether probiotic or prebiotic consumption can be used as a prevention method of the disease.