Sırt bölgesini etkileyen ağrılarda ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT)'nin etkinliğinin araştırılması
Research on the activity of extracorporeal shock wave therapy (ESWT) over the pains affecting the upper back
  1. Tez No: 409470
  2. Yazar: SÜMEYYE BELHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmanın amacı, sırt bölgesini etkileyen ağrılarda ESWT'nin etkinliğini araştırmak ve ağrının eklem hareket açıklığına, kas gücüne, esnekliğe, depresyona ve yaşam kalitesine olan etkisini değerlendirmektir. alışmaya sırt ağrılı 40 kişi gönüllü olarak katıldı. Çalışmaya alınma kriterlerine uyan hastalar, geliş sıralarına göre randomizasyon yapılarak iki gruba ayrıldı. Tedavi öncesi değerlendirmesi tamamlandıktan sonra 20 kişilik Grup I'e 3 hafta boyunca haftada 2 gün 6 seans ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT) ; 20 kişilik Grup II'ye ise 3 hafta boyunca haftada 5 gün 15 seans geleneksel tedavi yöntemi (Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu+Hot pack+Ultrason) uygulandı. Her iki gruba ev egzersiz programı verildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası yapıldı. Ağrı durumlarını değerlendirmek için algometre (ağrı eşiği ölçümü), Görsel Analog Skala (VAS), McGill Ağrı Anketi kullanıldı. Boyun eklem hareket açıklığı gonyometre ile; skapula kas çevresi ise manuel kas testiyle ölçüldü. Gövde ekstansörlerinin esnekliğini değerlendirmek için mezura kullanılarak kısalık testi yapıldı. Günlük yaşam aktivitelerini değerlendirmek için Nottingham Sağlık Profili (NSP) kullanılırken; depresyon durumunu değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanıldı. Çalışmanın veri analizinde“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 20.0 (SPSS inc., Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanıldı. Tüm analizlerde p0.05) Grup II'de anlamlı fark vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the activity of ESWT over the pain affecting the upper back and to assess effect of pain over joint's range of motion, muscle strength, flexibility, depression and life quality. 40 people with back pains joined the study voluntarily. Patients that fit to the criteria were accepted into the study separated into two groups through randomizing on the basis of their order of participation. After the completion of pre-treatment evaluation, 2 days a week of 6 ESWT sessions throughout 3 weeks were applied to Group I with 20 people; 3 days a week of 15 traditional treatment method sessions (Transkutan nerve stimulation + hotpack+ ultrasound) throughout 3 weeks were applied to Group II with 20 people. Each group was given an exercise program for home. The evaluations were conducted before and after the treatment. In order to assess their pain conditions, algometer (pain threshold measurement), Visual Analog Scale (VAS) and McGill Pain Questionnaire were used. Neck joint's range of motion was measured with goniometer; scapular muscle circumference was measured with manual blood test. In order to analyze the flexibility of the body extensors, shortness test was performed via tape measure. In order to evaluate the daily life activities Nottingham Health Profile (NHP) was used while Beck Depression Inventory was used to assess the depression condition. In the data analysis of the study, a statistical program called“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 20.0 (SPSS inc., Chicago, IL, USA) was used. Throughout the whole analyses values with p0,05), there was a statistically significant difference in Group II (p0.05).