Dışkılarında askarit yumurtası görülen ve görülmeyen yavru köpeklerin kan serumlarında fe ve vitamin B12 düzeylerinin karşılaştırılması
Compare the fe and vitamine B12 levels in blood serum of puppies that have and do not have ascarid eggs in their feces
  1. Tez No: 409487
  2. Yazar: FATMA CANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAZİM BÖRKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine getirilen çeşitli ırklardan, 0-6 aylık yaşta, 25 dişi ve 35 erkek olmak üzere toplam 60 köpekte yapıldı. Çalışmaya antiparaziter tedavi uygulanmamış, herhangi bir hastalık semptomu göstermeyen, dışkı muayenesinde sadece askarit yumurtası belirlenen ya da hiçbir parazit yumurtası belirlenmeyen yavru köpekler dahil edildi. Köpeklerden 30'u dışkısında askarit yumurtası görülmeyen Kontrol Grubu, diğer 30'u ise askarit yumurtası görülerek askaridiozis tanısı konulan Deney Grubu olarak sınıflandırıldı. Kliniğe getirilen her iki gruptaki köpeklerin fiziksel muayeneleri, tam kan ve serum biyokimyasal analizleri yapıldı. Rektumdan dışkı örnekleri alınarak çinko sülfat santrifüj flotasyon yöntemiyle askarit yönünden incelendi. Tüm muayene sonuçları değerlendirildiğinde deney grubunda bulunan köpeklerin 29'unun hafif ve orta şiddetli askaridiozis, bir köpeğin şiddetli askaridiozis olduğu tespit edildi. Fiziksel muayene, tam kan, Fe ve vitamin B12 sonuçlarına göre gruplar arasında deney grubunda kontrol grubuna göre eozinofil yüzdesinde anlamlı artış (p=0,048), kontrol grubunda deney grubuna göre MCH (p=0,04) ve MCHC (p=0,025) değerlerinde anlamlı düşüş tespit edildi. Diğer sonuçlar değerlendirildiğinde gruplar arasında istatiksel fark bulunamadı. Askaridiozisin rutin dışkı analiziyle belirlenebileceği, şiddetli askaridiozisin yaşamsal fonksiyonlar, klinik bulgular ve tam kan parametrelerini değiştirdiği fakat hafif ve orta şiddetli askaridiozisin yaşamsal fonksiyonlar, klinik bulgular, tam kan parametreleri, serum Fe ve vitamin B12 düzeylerini önemli oranda etkilemediği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with various breeds, 0-6 months aged, 25 female and 35 male, totally 60 dogs dogs in Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Department of Internal Medicine. Puppies that has no antiparasitic treatment, did not show any disease symptoms and has only ascarid eggs or no eggs in fecal flotation before were included to our Study. Thirty of them was categorized as Control Group which were not determined parasitic eggs and the others was categorized Test Group which were determined ascarid eggs in feces. In both groups of dogs' physical examination, complete blood count and serum Fe and vitamine B12 analyze were done, fecal samples were harvested from rectum and was tested with zinc flotation centrifugal method for ascarid eggs. All of the test results were evaluated and obtained that 29 dogs from Test Group had mild to moderate ascaridiosis, one of dog in Test Group had severe ascaridiosis. According to physical examination, complete blood count, Fe and vitamine B12 results, between the groups there was a significant increase in the percentage of eosinophils (p=0,048) in Test Group than Control Group and there were significant increase in percentage of MCH (p= 0,04) and MCHC (p= 0,025) in the Control Group than Test Group. There was no statistical difference between groups on the other test results. It was seen that ascaridiosis can be defined by routine fecal examination, severe ascaridiosis can effect vital functions, clinical symptoms and blood parameters but mild to moderate ascaridiosis do not effect considerably vital functions, clinical symptoms, blood parameters, serum Fe and vitamine B12