Sosyal yardım ve inceleme görevlilerinin sosyal yardım alanına ilişkin görüşleri ve kanıta dayalı uygulama ile ilişkisi
The views of social assistance and review officers on social assistance area and their links with evidence-based practice
  1. Tez No: 409486
  2. Yazar: SELAMİ TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, sosyal yardım ve inceleme görevlilerinin sosyal yardım alanına ilişkin bilgi ve görüşlerini ve kanıta dayalı uygulama ile ilişkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Kanıta dayalı uygulama özellikle son yıllarda birçok alanda uygulanmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırması (NUTS) düzey 1 baz alınarak 349 Sosyal Yardım ve İnceleme Görevlisine uygulanmıştır. Verilerin girişi, analizi ve sınıflandırmasında SPSS kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları sayı ve yüzde değerler hesaplanarak şekil ve çizelge halinde gösterilmiştir. Değişkenler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını ve anlamlılık düzeyini test etmek amacıyla ki-kare testi yapılmıştır. Araştırma sonuçları konuyla ilgili literatür ışığında tartışılmış ve sosyal yardım ve inceleme görevlilerinin kanıta dayalı uygulamaya ilişkin görüşlerine değinilmiştir. İhtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde ve politikaların oluşturulmasında kaynakların etkin ve etkili kullanılması açısından kanıta dayalı uygulamanın önemi büyüktür. Katılımcılar, incelemelerin kanıtlara dayalı olarak yapılması gerektiğini, kanıt için veri bankası (BSYHB) kullandıklarını, incelemelerde gözlemlerine göre hareket ettiklerini, bilimsel araştırmaları takip ettiklerini ve hizmet bölgelerinde dönemsel araştırma yapıldıklarını ifade etmişlerdir. Kanıta dayalı politikalar için ulusal araştırmaları da önemli görürken, deneyimlerinden de yararlanılmasını istemektedirler. Araştırma ile sosyal yardım ve kanıta dayalı uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done in an effort to reveal the views of social assistance and review officers on social assistance area and their links with evidence-based practices. Evidence-based practice has been carried out in recent years. The survey sheet created by the researcher has been conducted amongst 349 Social Assistance and Review Officers by predicating on Nomenclature of Territorial Units for Statistics (NUTS) Level 1. SPSS has been used for data entry, analysis and classification. Research findings have been showed on figures and in tabular forms by calculating numeric and percent values. Chi-square test has been applied in order to show whether there is a statistically significant difference between variables or not and to test the significance level. Research results have been discussed in the light of literature review and the views of social assistance and review officers on evidence-based practices have been touched upon. Evidence-based practice has a great importance in terms of deployment of resources in policy making and determining needy individuals. Survey participants expressed that researches should be done on the basis of evidences. They also declared that they act on their observations while investigating, follow scientific researches and do periodic researches in their service areas. Evidence-based policies attribute importance to national researches and require making use of one's experiences. As a result of this research, suggestions about social assistance and evidence-based practices have offered.