Supramaksimal eksantrik kuvvet egzersizleriyle dominant olan ve dominant olmayan ekstremitelerde oluşan kas hasarının karşılaştırılması
Examine the effects of supramaximal eccentric contractions on the damage of muscle and recovery between dominant and non-dominant arm
- Tez No: 409494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BİROL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda egzersize bağlı kas hasarıyla ilgili araştırmalar hızla artmış ve bu konuda çok sayıda çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışma supramaksimal eksantrik kuvvet egzersizleriyle dominant olan ve dominant olmayan ekstremitelerde oluşan kas hasarının karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya herhangi bir kas- iskelet ve metabolik rahatsızlığı bulunmayan 10 erkek denek gönüllü olarak katılmıştır. Denekler A.İ.B.Ü. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden oluşmaktadır. Çalışma çapraz test modeli kullanılarak yapılmıştır. Dinlenik ve çalışmanın bitimini takip eden ilk dk., 6., 24., 48. ve 72. saatlerde venöz kan örnekleri alınmıştır. İstatistiksel analizler için Dominant olan ve dominant olmayan koldaki etkileşiminin belirlenmesi için Wilcoxon Signed Ranks Testi istatistiksel analizler için kullanılmıştır. Tüm analizler için anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. İstatistiksel analizler, egzersiz sonrası Kreatin Kinaz (CK) aktivite düzeyinde dominant olan ve dominant olmayan kolda 24. ve 48. saatte anlamlı fark olduğunu göstermektedir (p 0,05). Sonuç olarak, elde edilen verilere göre her iki kolda da toparlanmanın gerçekleştiği, ancak dominant olan kolda dominant olmayan kola oranla daha hızlı bir toparlanmanın gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, research on exercise-induced muscle damage increased rapidly, and many studies have been published on this subject. The purpose of the present study is to examine the effects of supramaximal eccentric contractions on the damage of muscle and recovery between dominant and non-dominant arm. Ten male subjects without any musculoskeletal and metabolic disorders voluntariry participated and they were university students in the School of Physical Education and Sport at Abant İzzet Baysal University. The study was conducted by using cross validation reserach design. Venous blood samples were taken from the subjcets right after (1st minute) and at 6th minute, 24th, 48th, 72nd hours after muscle damaging exercise protocol as well as resting blood sample. Wilcoxon Signed Ranks test was used for statistical analysis to determine the differences between dominant and non-dominant arm. The significance level was set of p .05). As a result, the data revealed that while the recovery occurred in both arms, it was faster in dominant than non-dominant arm.