Supramaksimal egzersiz sonrası farklı dinlenme uygulamalarının fizyolojik toparlanmaya etkisi
Resting after exercise of different apps supramaksimal physiological effects recovery
- Tez No: 274342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL GELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, supramaksimal egzersiz sonrası farklı dinlenme uygulamalarının fizyolojik toparlanmaya etkisini incelemek için yapılmıştır. Araştırmanın denek grubunu Sakarya ilinde aktif spor yapan (yaş 14.42 ± 1.13 yıl, boy 170.42 ± 8.54 cm., beden ağırlıkları 52.14 ± 5.36 kg.) 11 erkek sporcu oluşturmaktadır.Bu araştırmada 4 farklı dinlenme çeşidinin fizyolojik toparlanmaya etkisi incelenmiştir. İnceleme için bisiklet ergometresinde 30 saniye süre ile kilo başına 75 gr/kg yük gelecek şekilde yüklenme yapıldı. Yüklenmeden sonra Öncelikle pasif dinlenme için, bisiklet ergometresi üzerinde 10 dk boyunca hiçbir şey yapmadan, daha sonra bisiklet ile dinlenme için, bisiklet ergometresinde 10 dk boyunca pedal çevrilerek denekler dinlendirildi. Masaj ile dinlenme için, masaj masası üzerinde alt ve üst ekstremite kaslarına 10 dk boyunca masaj yapılarak; Titreşim ile dinlenme için ise titreşim cihazı üzerinde 10 dk boyunca çeşitli şekillerde denekler durdurularak dinlendirildi. Bu 4 farklı dinlenme uygulamalarında laktik asit ve kalp atım sayısı ölçümleri her bir denek için yüklenmeden önce, yüklenmeden hemen sonra, yüklenmenin 5. ve 10. dakikalarında alınmıştır.Verilerin analizi için tekrarlı ölçümlerde ANOVA ve LSD testleri kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda farklı dinlenme yöntemlerinin laktik asit miktarı üzerine etkilerine bakıldığında test öncesinde, test bitiminin hemen sonrasında ve test bitiminin 5.dakikasında anlamlı farklılığın olmadığı bulunmuştur (p0.209).Sonuç olarak farklı dinlenme yöntemlerinin laktik asit miktarı ve kalp atım sayısı üzerine etkilerine baktığımızda genel olarak anlamlı faklılığın test bitiminin 5. dakikasına kadar olmadığı, fakat 10. dakikaya doğru anlamlı farklılığın görülmeye başladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research supramaksimal rest after exercise, different applications have been made to investigate the effects of physiological recovery. Subjects of research groups active in the sport of Sakarya province (14:42 ± 1:13 in age, height 170.42 ± 8.54 cm., Body weight 52.14 ± 5.36 kg.) Comprised 11 male athletes.This study of four different types of physiological rest to recovery was investigated. Review cycle ergometer for a period of 30 seconds per pound 75 g / kg cargo load was done in the future. Was installed for the first passive recreation, on a bicycle ergometer for 10 minutes without doing anything, then the rest with a bicycle to pedal a bicycle ergometer for 10 min by turning the subjects were resting. For the rest of massage, massage table on the lower and upper limb muscles during 10 minutes of massage, vibration and rest for 10 minutes on the vibrating device in various ways throughout the rest subjects were stopped. Applications that four different resting heart rate and lactic acid measurements for each subject prior to loading, just after it installs, install 5 and 10 minutes were taken at.Data for the analysis of repeated measures ANOVA and LSD tests were used.