Hastahaneye yatırılmadan önce pnömonili çocuklara evde yapılan girişimlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 40951
  2. Yazar: LEYLA YALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Araştırmamız, annelerin priömoni infeksiyonu geçiren 0-6 yaş grubu çocuklarına evde yaptıkları girişim ve uygulamaları belirlemek ama¬ cıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, istanbul'da istanbul Üniversitesine bağlı Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabi- lim Dallarında ve Sağlık Bakanlığı Haseki Hastanesi Çocuk Kliniğinde 0-6 yaş grubu pnömoni tanısı konmuş ve yatmakta olan rastlantısal yön¬ temle seçilen 121 çocuk annesine anket uygulanarak yürütülmüştür. Anket formundan elde edilen veriler IBM uyumlu bir bilgisayar¬ da Epi-Info (version S.Olb) paket programı kullanılarak yüzdelik ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda annelerin pnömoninin erken evrelerinde evde gelişigüzel ilaç kullandıkları, pnömoni belirtilerinden hızlı solunumu diğer çalışmaların aksine bildikleri, ailelerin çoğunun evde sigara içtikleri, çocuklara uygulanan rutin aşı takvimindeki aşıların yeterli düzeyde yapıl¬ madığı, annelerin çoğunlukla ateşi dokunma yolu ile belirledikleri ve çok azının derece kullandığı, ateşi düşürmek içinde ilk olarak ilaç verdikleri, süt çocuklarında ateşli durumda çoğunlukla annenin emzirmeyi sürdürdüğü fakat su alınımının az olduğu, hastalık belirtilerinden solunum hızlanmasın¬ da daha çok doktora götürdükleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY This investigation was occured to detect that mothers of children associated with pneumoniae (age of 0-6) did for their children at home, like administration etc. The investigation performed in Pediatri Clinics of Medicine Faculty of Istanbul and Cerrahpaşa and in Haseki Hospital - which belongs to Health Ministery in Istanbul. This investigation was carried out among the mothers of 121 inpatient children associated with pneumoniae of age 0-6 by inquiringly. The datas were evaluated by a computer as IBM Epi-info (versi on 5.01b) and using chi-square test. The investigation showed that: 1- The mother gave their children medicine irregulary especially at the begining of the illness, 2- They know more a bout tachypne than the other semptoms, 3- Most of the family was smoker,64 4- Absence of vaccination (especially routine vaccines), 5- Most of the mothers detect the fever by not measuring by touc hing and gave drugs for decreasing the fever, 6- When their had fever, they continued breast feeding with giving water less, 7- When they notice tachypne, they lead their children to a doc tor.