Antepartum yapılan ultrasonografik fetal biyometrik ölçümlerin bebek doğum ağırlığı tahminindeki yeri
Antepartum ultrasonographic fetal biometric measurements in the prediction of birth weight
- Tez No: 409512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜMEYRA NERGİZ AVCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Doğum ağırlığı; yenidoğan bebeklerde morbidite ve mortaliteyi etkileyen en önemli sebeplerden biridir. Antepartum yapılan ultrasonografi ile doğum ağırlığı tahmini yapılabilir. Çalışmamızda ultrasonografik fetal ağırlık tahmininde fetal prezentasyon, amnion mai miktarı, fetal ponderal indeks, maternal vücut kitle indeksi (BMI) ve sistemik hastalık varlığının (diabetes mellitus/hipertansiyon ) doğruluk dereceleri arasında fark olup olmadığını araştırdık. Gereç ve Yöntem: Doğum eylemi tanısı ile yatışı yapılan 203 hastanın dosyası retrospektif olarak değerlendirildi. Hasta dosyalarındaki prepartum yapılan ultrasonografi ölçümleri ve hasta anamnez formları taranarak maternal sistemik hastalık varlığı, BMI, fetal ağırlık tahminleri ve doğum kiloları ve boyları kayıt edildi. Istatistiksel analizler için Kruskal- Wallis test ve lineer regression analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Birth weight is one of the most important factors that affect morbidity and mortality in newborn infants. Antepartum ultrasonography is a valuable tool to predict birth weight. The aim the study was to evaluate the accuracy of amnion fluid amount, fetal presentation, fetal ponderal index, maternal body mass index (BMI) and history of systemic illness including diabetes mellitus (DM) and hypertension (HT), for ultrasonografic measurement of estimated fetal weight. Materials and Methods: The data of 203 patients with diagnosis of labor were retrospectively evaluated. Patients records were examined thoroughly and ultrasonography measurements as well as other medical data (i.e.:BMI, history of DM and HT, birth weights and heights, estimated fetal weights ) were collected. Kruskal- Wallis test and linear regression tests were performed for statistical analysis. The results were considered statistically significant if p value was