Fosfodiesteraz 5 inhibitörlerinin renal iskemi reperfüzyon hasarına etkisi ve bu etkinin iskemi modifiye albumin düzeyi ile değerlendirilmesi
The protective effect of tadalafil on ima (ischemia modified albumin) levels in experimental renal ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 409513
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Tadalafil kullanımının IMA ( iskemi modifiye albümin) düzeyi çalışılarak iskemideki etkisinin ortaya konması ve Nefron koruyucu cerrahi uygulayacağımız hastalarda iskemik reperfüzyon hasarını azaltmak ve güvenli iskemi süresini uzatmak açısından PDE-5 inhibitörlerinden Tadalafili incelemek. Yanı sıra nitrik oksit (NO) ve malonildialdehit (MDA) düzeylerininde iskemi ile korelasyonunu incelemek. MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda ağırlıkları 150 – 280 gram arasında değişen 24 adet sağlıklı genç Wistar Albino cinsi dişi sıçan kullanıldı. Deney öncesinde tüm sıçanlar, 1 ay boyunca aynı laboratuar ortamında standart sıçan yemi ve su ile beslendi. Hayvanlar işlem öncesi 12 saat aç bırakıldı. Her grupta 8 adet sıçan olacak şekilde hayvanlar 3 gruba rastgele ayrıldı verildi. Sonrasında hayvanlardan 3 cc kan intrakardiyak alındı ve bilateral nefrektomi yapıldı. Böbrekler %10 formaldehit solüsyonuna alındı kanlar ise koruyucu içermeyen tüplere alınarak laboratuara yollandı. BULGULAR: Ortanca IMA düzeyleri sırasıyla, 1. Grup:16.9, 2.grup:19.7, 3.grup 15.7, U/ml şeklinde bulundu. Sham grubu ve Tadalafil verilen 3. gruptaki IMA düzeyleri öteki gruptan daha düşük bulundu. Nitrik oksit değerleri sham ve Tadalafil verilen gruplarda anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Ancak bu farklar istatiksel açıdan anlamlı bulunmadı. Malonildialdehit düzeyi gruplara arasında farklılık göstermedi. Patolojik inceleme sonuçlarına göre iskemi grubundaki hasar oranı Tadalafil verilen gruba göre istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Ancak sham grubuna göre her iki gruptaki değerler istatiksel olarak anlamlı şekilde daha ileri derecede hasarlı bulundu. SONUÇ: İskemi modifiye albümin renal reperfüzyon hasarında nonspesifik erken belirteç olarak kullanılabilir. Tadalafil iskemi reperfüzyon hasarında koruyucu rol alabilir. Bunu desteklemek için daha fazla sayıda denekle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction & Objectives: To investigate the effect of tadalafil a selective phosphodiesterase-5 inhibitor in experimental renal ischemia-reperfusion injuryand to evaluate these changes using biochemical parameters such as IMA (nonselective early marker of ischemia), NO and MDA levels. Materials& methods: Results: Median IMA levels , respectively Group 1: 16.9, Group 2 : 19.7 , Group 3 15.7 U / ml. The sham group was determined to level 3 in the tadalafil group was significantly lower than the other groups. Nitric oxide values sham and tadalafil were significantly higher in the group. However, this difference was not found statistically significant . MDA levels did not differ between the groups. The loss ratio in the ischemia groups according to pathological examination was not statistically significant compared to the group treated with tadalafil . However, values in both groups compared to the sham group was statistically significantly damaged more severely . Conclusion:IMA can be used as a nonselective biomarker for renal IR injury before ischemic changes occur.NO is inversely correlated with IMA and tadalafil may have a protective role in renal IR injury.