Kolorektal kanserlerin evreleme ve tedavi takibinde PET/BT'nin rolü
The role of PET/CT in staging and therapy response evaluation of colorectal cancers
- Tez No: 409511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı kolorektal kanser tanısı almış hastalarda F-18 florodeoksiglukoz (FDG) Pozitron Emisyon Tomografi/Bilgisayarlı Tomografinin (PET/BT) evreleme, tedaviye yanıt ve yeniden evrelemedeki rolünü değerlendirmektir. Nisan 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında yeni tanı almış ya da cerrahi ve/veya medikal tedavi uygulanmış 61 kolorektal kanserli hastanın PET/BT görüntüleri retrospektif olarak değerlendirildi. Verilerin doğrulanması histopatolojik bulgular ya da en az altı aylık klinik takip ve/veya radyolojik görüntüleme yöntemleri ile tedavi yanıtı takip edilerek yapıldı. Hastalar bölgesel lenf nodu, periton yayılımı, karaciğer, akciğer ve diğer uzak metastazlar açısından lezyon bazında değerlendirildi. Genel olarak evrelemede PET/BT'nin duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD ve doğruluğu sırasıyla %64,9, %92,9, %70,2, %97,5 ve %95'tir. Tedavi yanıt değerlendirmede PET/BT'nin duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD ve doğruluğu sırasıyla %97,0, %88,7, %84,6, %97,9 ve %91,9'dur. Yeniden evrelemede ise PET/BT'nin duyarlılık, özgüllük, PPD, NPD ve doğruluğu sırasıyla %83,3, %85,1, %50, %96,6 ve %84,8 olarak saptandı. PET/BT korektal kanserli hastalarda evreleme, tedavi yanıtı değerlendirmesi ve rekürrens belirlemede güvenilir bir görüntüleme yöntemidir. Hastalarda herhangi bir şikayet oluşmadan rekürrensi tespit edebilir. Bunun sonucunda erken dönemde tedavi değişikliği yapılarak mortalite azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to evaluate the role of F-18 florodeoxi glucose positron emission tomography/ computarized tomography (FDG PET/CT) in staging, therapy monitoring and restaging of colorectal cancers. PET/CT scans of 61 newly diagnosed or surgically and/or medically treated colorectal cancer patients between the dates April 2013 and September 2014 were evaluated retrospectively. Data confirmation was made by histopathologic findings or by serial radiologic imaging methods and clinical follow-up. Overall sensitivity, spesivity, positive predictive value (PPD), negative predictive value (NPD) and accuracy of PET/CT for staging were %64,9, %92,9, %70,2, %97,5 and %95 respectively. Sensitivity, spesivity, PPD, NPD and accuracy of PET/CT for therapy response were %97,1, %88,7, %84,6, %97,9 and %91,9 respectively. Sensitivity, spesivity, PPD, NPD and accuracy of PET/CT for recurrence were %83,3, %85,1, %50, %96,6 and %84,8 respectively. PET/CT is a reliable method for the staging, evaluation of therapy response and detection of recurrence in colorectal carcinomas. It can detects recurrence in patients without any complaints. As a result early treatment changes reduces the mortality.