Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesinde iş kazalarının incelenmesi ve önlenmesinde eğitimin rolü
Investigation and prevention of occupational accidents in Aydin Astim Organized Industrial Zone with the role of education
  1. Tez No: 409520
  2. Yazar: CENK BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BEŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesi'ndeki işçilerin iş kazası geçirme sıklığının saptanması ve iki farklı eğitim metodunun işçilerin temel iş sağlığı ve güvenliği bilgi düzeylerine, iş kazasından korunma davranışlarına ve iş kazası geçirme insidansına olan etkisinin saptanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma non-randomize kontrollü müdahale çalışması olarak Ocak 2014- Ocak 2015 tarihlerinde, Aydın Astim Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, gönüllük esasına dayandığından örneklem seçimi uygulanmamıştır. Katılan işyerlerinin tümünde tanımlayıcı bir çalışma yapılmış, işyerleri iş kazası geçirme sıklığı bakımından benzer, üç gruba ayrılmıştır. Birinci gruba klasik yöntem ile eğitim yapılmış, ikinci gruba aktşf katılımlı eğitim uygulanmış, üçüncü grup ise kontrol grubu olarak alınmıştır. Müdahale programı tamamlandıktan sonra işyerlerinde ilk yapılan ölçümler tekrarlanarak araştırma tamamlanmıştır. Bulgular: İşçilerde, meslek hayatları boyunca en az bir kez iş kazası geçirme sıklığı %29,5 iken, son bir yılda iş kazası geçirme sıklığı %5,3 olarak bulunmuştur. İş kazası sıklık hızı aktif eğitim grubunda 31,4, klasik eğitim grubunda 41,0, tüm işçilerde 37,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation and Prevention of Occupational Accidents in Aydın Astim Organized Industrial Zone with the Role of Education Objective: The aim of this study was to determine the frequency of occupational accidents at Aydın Astim Organized Industrial Zone. Find the effect of two different training methods to workers occupational health and safety knowledge, prevention behaviors from work-related accidents and the incidences of occupational accidents. Materials and Methods:. This is a non-randomized controlled intervention study conducted between January 2014- January 2015 at Aydın Astim Organized Industrial Zone. The study is based on the voluntary participation to sample selection method has not been applied. The work accident frequency has been found with applying a questionnaire to workers. Workplaces are divided into three groups in the similar incidence of accidents at work. Training with the first group made the classic lecture method. Training with the second group made the active participation in case discussions method. The third group was taken as control group. It has to go back to the workplaces after the intervention was completed and first performed measurements repeated and research have been completed. Results: Workers in his career for at least one accidents at work incidence of 29.5%, the frequency of work-related accidents was found to be 5.3% last year. Work accident frequency rate was found 31.4 in active training group, 41.0 in classical training group and 37.5 in all of the workers.