Erişkin obsesif kompulsif bozukluk hastalarında çocukluk dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun klinik etkisi
The impact of childhood diagnosis of attention deficiency and hyperactivity disorder on adulthood obsessive compulsive disorder
- Tez No: 409519
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT SEVİNÇOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Erişkin Obsesif Kompulsif Bozukluk Hastalarında Çocukluk Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Klinik Etkileri Amaç: Bu çalışmanın amacı erişkin Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) hastalarında çocukluk dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun (DEHB) kliniğe etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Örneklem Adnan Menderes Üniversitesi Araştırma Hastanesi ve Aydın Devlet Hastanesi Psikiyatri kliniklerine ardışık olarak başvurmuş 64 OKB'li hastadan oluşmuştur. Tik bozukluğu ve Major Depresyonu olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Hastalara OKB belirtilerinin şiddeti ve içeriğini belirlemek için Yale Brown Obsesyon-Kompulsiyon ölçeği (Y-BOKÖ), dürtüsellik düzeylerinin tespiti için Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), çocukluk DEHB tanısını açısından Wender-Utah Ölçeği (WURS-25) ölçeği uygulanmıştır. WURS-25 skorları 36 ve üzerinde olan 32 kişi OKB-DEHB grubu olarak belirlenmiş ve bu gruba Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ölçeği (E-DEHDÖ) uygulanmıştır. Böylece çocukluk DEHB tanısı olan (s=32) ve olmayan (s=32) hastalar çeşitli sosyodemografik ve klinik değişkenler yönünden karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:The main aim of this study was to examine the clinical effects of Childhood diagnosis of Attention Deficiency and Hyperactivity Disorder (ADHD) on adulthood Obsessive-Compulsive Disorder (OCD). Method:The sample included 64 patients who were consecutively admitted to Adnan Menderes University and Aydın State Hospital Psychiatry Clinics.Patients with Major depression (MD) and Tic Disorders (TD) were excluded.All participants were administered Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale (Y-BOCS), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), and Wender-Utah Rating Scale-25 (WURS-25).32 patients who were diagnosed as childhood ADHD were also applied Adult Attention Deficiency and Hyperactivity Rating Scale (A-ADHRS). Then, these patients were compared with the OCD patients without ADHD (n=32) with respect to several sociodemographical and clinical variables.