Tıkayıcı uyku apne sendromunda pozitif hava yolu basıncını polisomnografik veriler öngörebilir mi?
Can polysomnographi̇c datas predi̇ct posi̇ti̇ve ai̇rway pressure i̇n obstructi̇ve sleep apne syndrome?
- Tez No: 409521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UTKU OĞAN AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tıkayıcı uyku apne sendromu toplumda sık görülen, ciddi mortalite ve morbiditeye nedne olan bir hastalıktır. Tıkayıcı uyku apne sendromu toplumda erkeklerde kadınlardan en az iki kat daha fazla görülen nadir olmayan bir hastalığı tanımlamaktadır. Tıkayıcı uyku apne sendromunda temel tedavi pozitif hava yolu basıncı uygulanmasıdır. Asıl olan manuel titrasyondur. Ancak bu yöntemin uzun sürmesi ve zahmetli olması nedeniyle son zamanlarda PAP öngördürücü parametreler ve formüller üzerinde durulmaktadır. Biz çalışmamızda polisomnografik verilerin PAP basıncını öngörmedeki etkisini araştırdık. Bu konuda en değerli parametrenin orta düzeyde öngörücü etkisi ile desatürasyon indeksi olduğunu saptadık. Ancak bu etkenin PAP üzerindeki ağırlığı %30 olarak saptandı. Diğer önemli parametreler ise AHI ve VKİ ve N1 uyku evresi olarak bulundu. Ancak yine bu iki parametrenin etkisi de orta düzeyde idi. PAP üzerindeki ağırlığı ise sırası ile %25, %18 ve %18 olarak saptandı. Diğer birçok parametre PAP basıncını öngörmede hafif düzeyde etkili olduğu izlendi. Ancak tüm parametreler değerlendirildiğinde PAP basıncını öngörmede herhangi bir matematiksel formül oluşturulamamıştır. PAP basıncını birçok faktör etkilemekte olup hastaları tedavi edecek PAP basıncının yine uyku tıbbı merkezinde manuel titrasyon ile belirlenmesi gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Sleep apnea syndrome is common in society, a disease that causes significant mortality and morbidity. Sleep apnea syndrome in the community at least two times greater in men than women is not a rare disease is defined. Positive airway pressure is the most effective mode of therapy for obstructive sleep apnea syndrome. Principle is the manual titration. However, this method takes long and difficult. New approaches at expediting and simlpifying the teraphy for sleep apnea were suggested, such as PAP prediction formulas. We investigated the effect of predicting the PAP pressure of polysomnographic data in our study. Moderate the most valuable parameter in this regard, we found that the effect of the predictor desaturation index. However, the weight of this factor on the PAP was 30%. Other important parameters are the AHI and BMI and found the N1 sleep stages. However, the influence of these two parameters was also moderate. The weight on the PAP, respectively 25%, were found to be 18% and 18%. Many other parameters to predict the pressure was found to be effective in mild PAP. However, all parameters in predicting the PAP has not created any pressure when evaluating mathematical formulas. Many factors affect pressure is being PAP titration with manual pressure PAP again at the center of sleep medicine to treat patients, we believe that to be determined.