Hiyalüronan modifikasyonunun mide kanseri etiyopatogenezindeki rolünün araştırılması
- Tez No: 409535
- Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR YAKUP AKYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Mide kanseri yüksek morbidite ve mortalitesi olan bir kanser türüdür ve mide kanseri oluşumunda, ekstrasellüler matriksin rolü olabileceğini düşündüren çalışmalar vardır. Biz çalışmamızda ekstrasellüler matriks komponentlerinden hiyalüronanın ve hiyalüronan modifikasyonunun mide kanseri gelişimindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem:Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniğinde Ocak 2013 ve Ocak 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen prospektif çalışmaya 27 mide kanseri hastası ve 29 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalara rutin cerrahi prosedür uygulandı. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin plazma hiyalüronan seviyeleri belirlendi. Hastaların kanser dokularında ve normal mide dokularında hiyalüronan modifikasyonunda kilit rol oynayan TSG-6 enzimimRNA ekspresyonu ölçüldü. Bulgular:Mide kanseri hastaları ve kontrol grubu plazma hiyalüronan seviyesi karşılaştırması sonucunda mide kanserli hastaların plazma hiyalüronan seviyeleri sağlıklı kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Gastric cancer is a type of cancer with high morbidity and mortality. Previously studies have indicated extracellular matrix may have a role in cancer progression. In our study, we aimed to investigate the role of hyaluronan, as an extracellular matrix's component, and it's modification in gastric cancer progression. Patients and Methods: This prospective study was conducted between January 2013 and January 2014 at the General Surgery Department of Erciyes University Faculty of Medicine. 29 healthy controls and 27 gastric cancer patientswere included to the study.The patients underwent routine procedure. The plasma hyaluronan levels of both patients and healty volunteers were determined by ELİSA. The levels of mRNA expression of TSG-6 enzyme, plays key role on the hyaluronan modification in gastric cancer, was determined in the gastric cancer tissue and normal gastric tissue by Real Time PCR. Results:Plasma levels of hyaluronan of gastriccancer patients and control groups were compared. It has beendetected that the plasma levels of hyaluronan in gastric cancer patients is statistically significant higher than the plasma levels of hyaluronan in control patients.