Astımlı çocuklarda nefes havası SHLA-G düzeyleri
The levels of SHLA-G in asthma children's breath air
  1. Tez No: 409538
  2. Yazar: BURAK BARIŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Human lökosit antijen G (HLA-G), nonklasik major histocompatibility complex (MHC) class I ailesine ait bir moleküldür. HLA-G periferik kan mononükleer hücrelerinden Th2 tipte sitokin salınımını uyarır. sHLA-G aracılıklı bir hastalık olan bronşial astımda sHLA-G'nın rolü tam olarak bilinmemektedir. Astımlı çocuklarda nefes havası sHLA-G düzeyleri araştırılmamşıtır. . Amaç: Astımlı çocuklarda nefes havası sHLA-G düzeylerini araştırmak Yöntem:Çalışmaya, astımlı çocuklar (n=62) ve sağlıklı kontroller (n=18) dahil edilmiştir. Nefes havası sHLA-G düzeyleri ELIZA yöntemi ile ölçülmüştür. Bütün hastaların solunum fonksiyonları ve eozinofil düzeyleri belirlenmiş ve 23 antijen, uygun negatif ve pozitif kontrolle deri prik testi yapılmıştır. atopileri değerlendirilmiştir. Bulgular: Nefes havası sHLA-G düzeyleri karşılaştırıldığında sağlıklı kontrollerle aralarında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Background: Human leukocyte antigen G (HLA-G) is a nonclassical major histocompatibility complex (MHC) class I gene. HLA-G stimulates Th2 cytokine secretion by peripheral blood mononuclear cells. The role of sHLA-G in bronchial asthma is incompletely understood and the exhaled breath condensate level of sHLA-G in asthmatic children has not been investigated. Objective: To investigate the exhaled breath condensate level of sHLA-G in asthmatic children. Methods: Asthmatic children (n=62) and healthy children (n=18) were included in the study. Levels of sHLA-G were determined in exhaled breath condensate using ELISA. Spirometric measurements and eosinophil counts were obtained and skin testing was done with a battery of 23 antigens with appropriate positive and negative controls. Results: No significant difference was observed in the exhaled breath condensate level of sHLA-G between the asthmatic and healthy children (>0.05).