Akciğer adenokarsinomlarının etiyolojisinde apobec gen ailesinin rolünün araştırılması
The investigation of role of apobec gene family on lung adenocarcinoma etiology
  1. Tez No: 409543
  2. Yazar: MUHAMMET ENSAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Akciğer kanserleri dünya genelinde en sık görülen kanser türü olmakla birlikte kanser nedeniyle ölümlerin de başlıca sebepleridir. Akciğer kanserleri içinde adenokarsinomlar son yıllarda en sık görülen histolojik alt tip haline gelmiştir. Kanser genomları son derece karmaşık yapıdadır ve binlerce mutasyon içerirler. Tüm bu karmaşıklığa rağmen kanser hücrelerindeki nükleotid değişimlerinin gözlemlenmesi karsinogenezdeki belirli mekanizmaların izinin sürülmesini sağlar. Her bir mutasyonel süreç kanser genomunda kendi karakteristik motifini bırakır, bunlara 'mutasyonel imzalar' adı verilmektedir. Birer sitidin deaminazları olan APOBEC (apolipoprotein B mRNA editing enzyme, catalytic polypeptide-like) ailesi üyeleri kromozomal ve mitokondriyal DNA'da sitozin→timin (C→T) mutasyonları yapma yeteneğine sahiptir. Genom boyu kanser araştırmaları ile APOBEC'lerin sebep olduğu mutasyon imzaları çeşitli kanser türlerinde yaygın olarak tespit edilmiştir. Bu kanser türlerinden biri olan akciğer adenokarsinomlarının etiyolojisine APOBEC'lerin katkısını anlamak için akciğer adenokarsinomu tanılı 42 hastanın tümör ve komşu normal akciğer dokularında APOBEC1, APOBEC2, APOBEC3A, APOBEC3B ve APOBEC3C mRNA ekspresyonu revers transkripsiyon – kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu (RT-qPCR) yöntemi ile karşılaştırıldı. Ayrıca APOBEC3B geninin düzenlenmesinde DNA metilasyonun rolünü anlamak için aynı olguların tümör ve normal dokularında pyrosekans yöntemi ile kantitatif metilasyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common cancer and also leading cause of death due to cancer worldwide. In recent years, adenocarcinoma has become the most common histological subtype of lung cancers. Cancer genomes are extremely complex and they contain thousands of mutations. In spite of all this complexity, monitoring of nucleotide changes in cancer cells allows the tracing of certain mechanisms in carcinogenesis. Each mutational process leaves a characteristic pattern in the cancer genome called 'mutational signatures'. Members of the APOBEC (apolipoprotein B mRNA editing enzyme, catalytic polypeptide-like) family of cytidine deaminases are capable of creating cytosine to thymine (C→T) mutations in chromosomal and mitochondrial DNA. APOBEC family mutational signatures have been identified in various types of cancer, including lung adenocarcinoma, with genome-wide mutation analyses. In order to understand the contribution of APOBECs in the etiology of lung adenocarcinoma, APOBEC1, APOBEC2, APOBEC3A, APOBEC3B and APOBEC3C mRNA expression levels were compared in tumor and adjacent normal lung tissues from 42 lung adenocarcinoma patients. mRNA expression levels were determined using quantitative reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-qPCR) assay. In addition, DNA quantitative methylation analysis was performed by pyrosequencing method on the same patients' tumor and normal lung tissues to understand the role of DNA methylation in the regulation of APOBEC3B gene.