Non alkolik steatohepatitte erken aterosklerotik değişiklikler
- Tez No: 409545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER YURCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Non alkolik Steatohepatit (NASH), dünya çapında görülme olasılığı giderek artan, patogenezinde hayat tarzı ve genetik faktörlerin rol aldığı bir metabolik durum olan karaciğer yağlanmasının en ciddi formudur. Kronik karaciğer hastalığı ve siroza kadar ilerleme gösterebilmesinin yanı sıra obezite, diyabet, hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve hiperlipidemiyi kapsayan metabolik sendrom ve insülin direnci ile kardiyovasküler hastalıklarla sıkı bir birliktelik göstermesi hastalığın önemini giderek artırmaktadır (1). Bu çalışmada amaç; karaciğer biyopsisi ile NASH tanısı alan hastalarla yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ) yönünden eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubunda erken aterosklerozun göstergesi olan karotis arter intima media kalınlığının (KİMK) ve kan viskozitesinin ölçülerek, bu bulgularla hasta ve kontrol grubunun demografik ve antropometrik ve metabolik parametreleri arasındaki ilişkilerin ortaya konmasıdır. Hastalar ve Yöntemler : Mart 2014 ve Ocak 2015 yılları arasında Erciyes üniversitesi Tıp Fakültesi (ERÜTF) ,Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran histopatolojik olarak NASH tanısı alan, 18 yaş üstü 25 (16 erkek/9 kadın) hasta dahil edildi. Kontrol grubu ise benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 28 (13 erkek/15 kadın) sağlıklı kişiden oluşmaktaydı. HOMA skorları, karaciğer fonksiyon testleri ,serum lipid düzeyleri, fibrinojen, sedimentasyon, CRP, ferritin, seruloplazmin, alfa-1 antitripsin, viral hepatit markerlerı, otoimmün markerler, tam kan sayımı, tiroid fonksiyon testlerine bakıldı. Karotis Doppler Ultrasound ile KİMK değerlendirildi. Her iki grubun kardiyak fonksiyonları ekokardiyografi (EKO) ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun viskozitelerine (kan ve plazma) bakıldı SPSS 15 paket programı kullanılarak istatiksel analiz yapıldı. İstatiksel anlamlılık seviyesi p < 0,05 , anlamsızlık seviyesi p > 0,05 olarak kabul edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Non-alcoholic steatohepatitis (NASH) is the most serious form of liver fattening, which has life style and genetic factors as causes of its pathogenesis, with an increasing rate of incidence world-wide. In addition to possibility of progress to chronic liver disease and cirrhosis, a strong assosiation with kardiovascular diseases, insulin resistance and metabolic syndrome which includes obesity, diabetes, hypertension, hypercholesteremia and hypercholesteremia increases the importance of this disease (1). In this study, our aim was to investigate Carotid Artery Intima Media Thickness (CAIMT) which is an indicator of early- atherosclerosis, to evaluate measurements of blood viscosity in both patients diagnosed as NASH with a liver biopsy and age, gender, body-mass index (BMI) matched healthy control group and to reveal relations of demographic, antropmetric and metabolic parameters in patient and control groups. Patients and methods: We included 25 (16 male /9 Female) histopathologically diagnosed NASH patients aged 18 and older who presented to our Gastroenterology Policlinic in Erciyes University Faculty of Medicine (EUFM) between March 2014 and January 2015. Control group included 28 (13 Male / 15 Female) healthy individuals who were similar in terms of age and gender. We investigated HOMA scores, liver function tests, serum lipid levels, fibrinogen, sedimentation, CRP, ferritin, seruloplasmin, alfa-1 antitripsin, viral hepatit markers, otoimmune markers, complete blood count and tyroid function tests. CAIMT was evaluated with Carotid Doppler Ultrasonography. Cardiac functions of both groups were analyzed with echocardiography. Viscosities(blood and plasma) of healthy and patient groups were evaluated. Statistical analyses were done with SPSS 15 packaged software. Statistical significance was accepted as p0.05.