Artroskopik omuz cerrahisinde interskalen brakiyal pleksus bloğuna eklenen deksametazon ile intraartiküler uygulanan deksametazonun postoperatif analjezi üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparasion of postoperative analgesic effects of intraarticular administration of dexamethasone and dexamethasone added to interscalene brachial plexus blockade in artroscopic shoulder surgery
- Tez No: 409546
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İnterskalen brakiyal pleksus bloğu uygulanan artroskopik omuz cerrahilerinde bupivakaine eklenen perinöral deksametazon ile intraartiküler deksametazon uygulamasının postoperatif analjezi kalitesi ve hasta konforu üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya interskalen brakiyal pleksus bloğu altında artroskopik omuz cerrahisi planlanan ASA I-II sınıfı, 18-75 yaş arası 75 hasta alındı. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. İnterskalen gruba (Grup İS) 30 ml %0.5 bupivakain + 2 ml 8 mg deksametazon, intraartiküler gruba (Grup İA) ve kontrol grubuna 30 ml % 0.5 bupivakain + 2 ml % 0.9 NaCl içeren ilaç solüsyonu ile ultrason eşliğinde interskalen brakiyal pleksus bloğu uygulandı. Cerrahi bitiminde Grup İA ya 2 ml 8 mg deksametazon + 8 ml % 0.9 NaCl, Grup İS ve kontrol grubuna 10 ml % 0.9 NaCl solüsyonu cerrahi port yoluyla enjekte edildi. Hastalara infüzyon ve yükleme dozu yapılmadan hasta kontrollü analjezi cihazı ile intravenöz bolus dozu 1 mg., kilitli kalma süresi 10 dk., 4 saatlik limit dozu 20 mg olacak şekilde morfin uygulaması başlatıldı. Hastaların motor ve duysal blok başlama zamanı, ilk analjezik gereksinim zamanı, istirahat ve hareket VAS değerleri, morfin tüketim miktarı ve hastanede kalma süreleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, cerrahi süre ve yan etkiler açısından istatistiksel olarak fark yoktu. Yapılan değerlendirmelerde Grup İS de duysal ve motor blok başlama süreleri anlamlı olarak kısaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to compare effects of perineural dexamethasone added to bupivacaine and intraarticular administration of dexamethasone on postoperative analgesia and patient comfort in arthroscopic shoulder surgery under interscalene brachial plexus blockade. Material and method: The study included 75 ASA I-II patients aged 18-75 years who were scheduled to arthroscopic shoulder surgery under interscalene brachial plexus blockade. Interscalene brachial plexus blockade was performed under sonography guidance by using 0.5% bupivacaine (30 ml) plus 8 mg dexamethasone (2 ml) in interscalene group (Group IS) and 0.5% bupivacaine (30 ml) plus normal saline (2 ml) in intraarticular (Group IA) and control group. At the end of surgery, 8 mg dexamethasone (2 ml) plus normal saline (8 ml) was injected in group IA while normal saline (10 ml) was injected to IS and control groups via surgical port. The patients received morphine without loading dose or infusion via patient-controlled analgesia device (PCA) with bolus of 1 mg, lock-out interval of 10 min and 4-hour limit of 20 mg. Times to onset of motor and sensorial block, time to first analgesic need, resting and movement VAS scores, amount of morphine consumption and length of hospital stay were recorded in all patients. Results: There was no significant difference in demographic characteristics, duration of surgery and adverse effects among groups. Times to onset of sensorial and motor block were significantly shorter in group IS.