Lomber disk cerrahisinde intravenöz deksketoprofen trometamol ile tenoksikam'ın postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative analgesic effects of intravenous dexketoprofen trometamol and tenoxicam in lumbar disc surgery
  1. Tez No: 409548
  2. Yazar: NAZİFE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT MADENOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı elektif lomber disk cerrahisi uygulanan hastalarda intravenöz (iv) olarak tek doz uygulanan deksketoprofen trometamol ile tenoksikamın postoperatif analjezik etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metod: Lomber disk operasyonu uygulanacak olan ASA I-II grubu 105 hasta randomize olarak üç gruba ayrıldı. Cerrahi kapama başladığında Grup D'deki hastalara 50 mg deksketoprofen trometamol, Grup T'deki hastalara 20 mg tenoksikam, Grup K'daki hastalara ise 100 ml serum fizyolojik (SF) iv olarak uygulandı. Tüm hastalara morfin ile hasta kontrollü analjezi uygulandı. Hemodinamik parametreler, Sayısal Değerlendirme Skala (NRS) değerleri, morfin tüketimi ve olası yan etkiler postoperatif 0., 15., 30. dakikalarda ve 1., 2., 6., 12. ve 24. saatlerde değerlendirildi. Ayrıca ilk analjezi talep zamanı, ek analjezik ihtiyacı ve hasta memnuniyeti değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler, operasyon süreleri, anestezi süreleri, hemodinamik veriler, postoperatif yan etkiler, hasta memnuniyet skoru ve ek analjezik gereksinimi açısından anlamlı bir farklılık yoktu (p>0.05). Grup D'de tüm zamanlardaki morfin tüketimi, Grup T'de ise 15.dk hariç diğer tüm zamanlardaki morfin tüketimi kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu (p0,05). Grup D ve Grup T'de hem istirahatte hem de hareketle oluşan NRS değerleri kontrol grubuna göre daha düşük bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the postoperative analgesic effects of the single dose of intravenous dexketoprofen trometamol and tenoxicam in patients undergoing lumbar disc surgery. Materials and Methods: ASA I-II group 105 patients undergoing lumbar disc surgery were randomized into three groups. The patients in Group D received 50 mg dexketoprofen trometamol, Group T received 20 mg tenoxicam and Group K received 100 ml serum physiologic intravenously at the beginning of the surgical closure. All patients received patient-controlled analgesia with morphine. Hemodynamic parameters, NRS scores, morphine consumption and possible side effects were assessed at 0, 15, 30, 60 min, and 2, 6, 12, 24 h after surgery. The first analgesic demand time, additional analgesic requirement and patient satisfaction were also assessed. Results: There were no significant differences in demographic data, duration of surgery and anaesthesia, hemodynamic variables, postoperative side-effects, patient satisfaction scores and additional analgesic requirement between the groups (p>0.05). When coompered with control group the morphine consumption was significantly lower in group D at all time intervals and in group T at all time intervals except 15. min. (p0,05). Both NRS scores at rest and during movement were significantly lower in Group D and Group T compared with control group (p0.05).