Laparoskopik ve açık pyeloplastilerin karşılaştırması
Comparison laparoscopi̇c and open pyeloplasty
- Tez No: 409549
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ, PROF. DR. İBRAHİM GÜLMEZ, PROF. DR. GÖKHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giri ve Amaç: Üreteropelvik bileşke darlığı (ÜPBD) olan hastalarda, tedavinin amacı parankimal hasarın önlenmesi ve böbrek fonksiyonlarının korunmasıdır. Bu çalışmada ÜPBD tanısıyla takip edilip, tedavilerinde açık veya laparoskopi pyeloplasti uygulanan hastaların erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Metod: Ocak 2008-Kasım 2014 arasında ÜPBD tanısıyla pyeloplasti yapılan 115 hasta laparoskopik ve açık pyeloplasti olmak üzere gruba ayrıldı, çocuklarda ve erişkinler de olmak üzere ayrı ayrı değerlendirildi. Gruplar ameliyat süresi, ameliyat sonrası hastanede kalış süresi, başarı oranı yönünden karşılaştırıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanıldı. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel verilerin analizinde mann-whitney u test kullanıldı. Nitel verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Analizlerde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çocuk hastalar grubunda 57 (21 LP, 31 AP), erişkin hastalar grubunda 56 (18 LP, 38 AP) hasta bulunuyordu. Gruplar arasında cinsiyet dağılımı ve ameliyat edilen taraf açısından anlamlşı fark saptanmadı ( p>0,05). Ortalama ameliyat süresi, başarı ve komplikasyon oranları açısından gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
COMPARİSON OF LAPAROSCOPIC AND OPEN PYELOPLASTY ABSTRACT Introduction and aim : Aim of treatment in UPJ stenosiv is patients is to protect renal function and preventing parenchymal damage. In our study, we aimed to compare early results after surgery to UPJS patient who was performed laparoscopic and open surgery. Materials(Patients) and Methods: 115 patients who wsa performed pyeloplasty in between January 2008 and November 2014, are grouped both as laparoscopic and open pyeloplasty, and pediatric or adult patient. Groups are compared according to operative time, hospitalisation after surgery and success rates. Definitive statistics of the data is done due to means, standard deviation, median values, frequency and rates. Variant distribution are measured by using Colmogorov-Smirnov test. Quantitative data analysis is done thru Mann-Whitney U test. Qualitative data analysis is done by using chi-square test when unavailible by fischer test. SPSS 22.0 programe is used when making analysis.. Results: There was 57 pediatric patients(21 LP, 31 AP), and 56 adult patients (18 LP, 38 AP). There was no meaningful difference between two groups according to gender and side of disease (p> 0.05). Also there is no meaningful statistical difference between two groups to operative time, success and complication rates (p> 0.05).