Deneysel kafa travması oluşturulan sıçanlarda pentoksifilin ve 2-metoksiöstradiol'ün hif-1 alfa, tnf-alfa, apopitozis ve telomeraz aktivitesi ile ilişkili genler üzerine etkileri
The effect of pentoxifillyne and 2–methoxyestradiol at hif–1 alpha, tnf–alpha, apoptosis and telomerase activity related genes in the experimental traumatic brain injury in rats
  1. Tez No: 409557
  2. Yazar: ABDULBAKİ YÜCEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KURTSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Ağır kafa travması oluşturulan sıçanlarda gelişen ikincil beyin hasarını engellemesi üzerinde pentoksifilin ve 2-metoksiöstradiol etkinliğini HIF-1-α, TNF-α ve TERT mRNA ekpresyonları üzerinden araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 3 aylık 250-350 gr ağırlığında Sprgue-Dawley erkek cinsi 98 adet sıçan kullanıldı. Her biri 14 adet sıçan içeren 7 adet deney grubu oluşturuldu. Sham grubu hariç tüm sıçanlara kafa travması oluşturuldu. İlaçları intraperitoneal (ip) yoldan ve kontrollü kortikal impakt modeliyle orta-ağır kafa travması oluşturulduktan 30 dk sonra uygulandı. Travma sonrası 3. ve 6. gruba 60 mg/kg pentoksifilin, 4. ve 7. gruba 5 mg/kg 2-metoksiöstradiol uygulandı. Travma sonrası ratlardan HIF 1-α ve TNF-α mRNA ekspresyonu ile apopitozis ve telomeraz gen aktivitesi ölçümü için kan alındı. Akut gruplar 24 saat sonra, kronik gruplar ise 30. gün sonra sakrifiye edilerek beyin dokularından ve kanından örneklemeleri alındı. Sonrasınra Real-Time PCR ile HIF-1α, TNF-α ve telomeraz reverse transkriptaz (TERT) ekspresyon düzeyleri Real Time PCR ile hem kan hem de beyin dokusunda tetkik edildi. Bulgular: 2-ME'ün akut dönemde HIF-1α değerlerindeki bariz inhibisyonunun kronik dönemde olmadığı, TNF-α üzerindeki inhibisyonunun ise sadece kronik dönemde daha bariz olduğu ve TERT düzeylerindeki yükselmenin kronik dönemde olduğu görüldü. Pentoksifilinin ise; TNF-α düzeylerindeki inhibitör etkisinin akut ve kronik dönemde kan değerlerinde beyin parankim değerlerinden daha belirgin olduğu, HIF-1α düzeylerini ise akut dönemde beyin parankiminde arttırdığını, kronik dönemde istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte azalttığını, TERT değerlerini kronik dönemde düşürürken akut dönemde yükselttiğini tespit ettik. Sonuç: Bu çalışmada 2-ME'ün beyinde ve kanda HIF-1α inhibisyonunun akut ve kronik dönemde diğer gruplardan daha fazla olması, beyinde TNF-α inhibisyonunun akut ve kronik dönemde diğer gruplardan daha fazla olması ve TERT düzeylerindeki yükselmenin kronik dönemde daha belirgin olması nedeniyle 2-ME'ün kafa travması sonrası kullanımının faydalı olabileceği düşünüldü. Pentoksifilinin ise TNF-α düzeylerindeki inhibitör etkisinin akut ve kronik dönemde kanda daha belirgin olmakla birlikte beyinde TNF-α inhibisyonunun 2-ME'e göre daha az olması ve HIF-1α düzeylerini akut dönemde beyin parankiminde artırması nedeniyle TBH'da etkinliği yeterli değildir. Ancak akut dönemde TERT düzeylerindeki artma da pentoksifilinin TBH'da koruyucu etkinliğini göstermektedir. Pentoksifilinin travma sonrası akut dönemde kullanımının önerilmesi için daha detaylı çalışmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Prevention of secondary brain injury via pentoxifylline and 2-methoxyestradiol in rats that craeated severe head trauma and investigate the effectiveness of HIF-1-α, TNF-α and TERT gene expression. Materials and methods: In this study used 98 number 3 months, weighing 250-350 g male Sprague-Dawley species rats. Each 7 experimental group include 14 rats. All the rats except sham group created head trauma. First controlled cortical impact model through moderate-to-severe head trauma was created and drugs applied intraperitoneally (ip) and after 30 min was performed. After the trauma to 3rd and 6th group adminstered 60 mg/kg pentoxifylline and to 4th and 7th group admistered 5 mg/kg 2-methoxyestradiol. Post-traumatic blood was taken for the measurement of HIF-1α and TNF-α mRNA expression, telomerase activity. After 24 hours in groups of acute, chronic in groups of 30. days later, brain tissue and blood samples were taken by sacrifice. After real-time PCR with HIF-1α, TNF-α and telomerase reverse transcriptase (TERT) expression levels detected in both blood and brain tissue by real time PCR. Results: We have observed that the obvious inhibitory effect of 2-ME on HIF-1α in the acute phase was not exist in the chronic phase and the inhibitory effect on TNF-α was obvious only in chronic phase and we have also observed that increased levels of TERT were exist in chronic phase. As for Pentoxifylline, in both of acute and chronic phase, its inhibitory effect on TNF-α level was higher in the blood samples than the brain tissue samples. On the other hand, Pentoxifylline increased the HIF -1α level in the brain parenchyma in the acute phase but although it was not statistically significant, it decreased it in the chronic phase. We determined while it decreased the level of TERT in chronic phase, it increased in the acute phase. Conclusion: In this study, in the acute phase 2-methoxyestradiol reduces the level of HIF-1α, however, the impact was limited in the chronic period. Pentoxifylline; reduces the TNF-α but increases HIF-1α and TERT levels in the acute phase.