Kök kanal tedavisinde rinsendonun ve farklı lazer türlerinin smear tabakasına etkilerinin taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirilmesi
Effi̇cacy of ri̇nsendo and vari̇ous laser techni̇ques i̇n removi̇ng smear layer i̇n endodonti̇c treatment: A scanni̇ng electron mi̇croscope study
- Tez No: 409577
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu çalışmada kök kanallarından smear tabakasının uzaklaştırılmasında RinsEndo ve farklı lazer türlerinin etkinliklerinin karşılaştırması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda 240 adet, tek köklü ve tek kanallı insan dişleri 2 ayrı döner alet sistemi (G1: Mtwo, G2: IRace) ile şekillendirildikten sonra her ana grup rastgele 6 alt gruba ayrıldı: a (kontrol): %5.25 NaOCl, b: %17 EDTA + %5.25 NaOCl, c: RinsEndo, d: Er:YAG lazer, e: Er,Cr:YSGG lazer, f: photon- initiated photoacoustic streaming (PIPS) sistemi. Kökler uzunlamasına ikiye bölünerek, apikal, orta ve koronal bölgeler taramalı elektron mikroskobunda smear tabakası, debris ve erozyon parametreleri yönünden incelendi ve skorlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The main purpose of this study is to compare the efficacy of RinsEndo and various laser techniques in removal of smear layer from the root canals. Materials and Methods: Two hundred forty extracted human teeth with straight single roots were randomized into 2 main groups and were shaped by 2 rotary instruments (G1: Mtwo, G2: IRace). Each of the main group was randomly divited into 6 subgroups: a (control): %5.25 NaOCl, b: %17 EDTA + NaOCl, c: RinsEndo, d: Er:YAG laser, e: Er,Cr:YSGG laser, f: photon-initiated photoacoustic streaming (PIPS). The roots were split longitudinally. The canal walls were evaluated under the SEM and scored in apical, middle and coronal regions for the amount of smear layer, debris and erosion.