Kök kanal tedavisinde kullanılan iki farklı tip lazerin (Er:YAG ve Nd:YAG) dişlerin kırılma direncine ve mineral içeriğine etkisinin incelenmesi
The evaluation of the effects of two different laser systems (Er:YAG ve Nd:YAG) used in root canal treatment on fracture resistance of the teeth and the mineral content
- Tez No: 288640
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı endodontik tedavide kullanılan Er:YAG ve Nd:YAG lazer sistemlerinin kök kanallarında kullanılmasının dişlerin kırılma direncine ve mineral içeriğine etkilerinin değerlendirilmesidir.Çalışmamızda 126 adet periodontal ve protetik nedenlerden çekilmiş alt küçük azı dişi kullanıldı. Dişlerin kuronları mine-sement seviyesinden kaldırıldı ve deney başlangıcına kadar distile su içerisinde bekletildi. Çalışmamız iki aşamalı olarak yürütüleceğinden 90 adet diş lazer uygulamasının ardından kırılma direnci değerlendirilmesi amacıyla, geriye kalan 36 diş ise mineral içeriği tespiti amacıyla kullanıldı.İlk aşamada kırılma deneyi için 90 adet diş her biri 15'er dişli 6 gruba ayrıldı. Grup 1: Kontrol grubu, Grup 2: kök kanallarına sadece Ag (NH3)2F (Diamine gümüş florit) solüsyonu uygulandı, Grup 3: öncü materyal olarak Ag (NH3)2F solüsyonu ve Nd:YAG lazer uygulandı, Grup 4: öncü materyal olarak Ag (NH3)2F solüsyonu ve Er:YAG lazer uygulandı, Grup 5: yalnızca Nd:YAG lazer, Grup 6: yalnızca Er:YAG lazer uygulandı.Bu uygulamalardan sonra kök kanalları AH Plus kanal patı ve güta perka konlar ile lateral kondensasyon tekniği ile dolduruldu ve örnekler 370 C'de % 100 nemli ortamda bekletildi. Daha sonra örnekler akrilik rezin bloklara gömülerek Universal test cihazı ile kırma testine tabi tutuldu. Kırma testi uygulanırken dişlerde fraktür meydana geldiği andaki değerler Newton cinsinden kaydedildi. Sonuçların istatistiksel analizi için tek yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri yapıldı.Çalışmamızın ikinci aşamasında 36 diş iki eşit gruba ayrıldı. Her iki gruptaki dişlerden öncelikle Gates-glidden frezleri ile dentin parçacıkları elde edildi. Daha sonra ilk gruptaki dişlere Nd:YAG lazer uygulandı ve uygulamadan sonra tekrar Gates glidden frezleri ile dentin parçacıkları elde edildi. İkinci gruptaki dişlere Er:YAG lazer uygulandı ve ilk gruptaki gibi aynı şekilde dentin parçacıkları elde edildi. Elde edilen bu numunelerin Ca, P, Mg, K ve N içerikleri ve Ca/P oranları lazer uygulamasından önce ve sonra Inductively coupled plasma- atomic emission spectroscopy (ICP-AES) cihazı ile tespit edildi. Sonuçlar tek yönlü varyans analiz testi ile değerlendirildi.Çalışmamızın sonuçları Er:YAG ve Nd:YAG lazerin , Ag(NH3)2F solüsyonu ile kombine olarak kullanılmasının endodontik tedavi görmüş dişlerin fraktür direncini arttırdığını (p< 0.05) gösterirken, tek başına lazer uygulamasının ise dişlerin fraktür direnci üzerinde önemli etkisinin olmadığını gösterdi (p>0.05). Her iki lazer uygulamasının, dişlerin temel elementleri olan Ca, P, Mg, K ve Na içeriklerinde ve Ca/P oranlarında anlamlı değişikliğe neden olmadığı tespit edildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study is to evaluate the effects of Er:YAG and Nd:YAG laser systems used in endodontic treatment on mineral content and fracture resistance of the teeth by means of using in the root canals.In our study 126 lower premolar teeth extracted from periodontal and prosthetics reasons were used. The crowns of the teeth were removed from the level of enamel-cement and were kept in distilled water until the onset of the experiment. Because our study was carried out in two phases, 90 teeth were used to evaluate fracture resistance following laser applications, the other 36 teeth to detect the mineral content. In the first phase, 90 teeth were divided into six groups, each of which consists of 15 teeth for fracture experiment.Group 1: Control group, Group 2: only Ag(NH3)2F (Diamine silver fluoride) solution was applied to the root canals, Group 3: as initiator material Ag(NH3)2F solution and Nd:YAG laser was applied to the root canals, Group 4: as initiator material Ag(NH3)2F solution and Er:YAG laser was applied to the root canals, Group 5: only Nd:YAG laser was applied to the root canals, Group 6: only Er:YAG laser was applied to the root canals.After these applications, root canals were filled with AH Plus canal sealer and Gutta-percha cones by means of lateral condensation technique. The samples were kept as 100 % humidity at 370 C. Then, the samples were inserted into acrylic resin blocks, and they were undergone to fracture test by means of Universal test device. While fracture test is applied, the values when the fracture occurred in the teeth were recorded as regards Newton. For the statistical analysis of the results, one-way variance analysis and Tukey multiple comparison tests were carried out.In the second stage of our study, 36 teeth were divided into two equal groups. Of two groups? teeth, firstly dentin chips were obtained by means of Gates-Glidden drills. Then, Nd:YAG laser was applied to the teeth in the first group and after the application, dentin chips were re-obtained by means of Gates-Glidden drills. Er:YAG laser was applied to the teeth in the second group and similarly, dentin chips were obtained. Ca, P, Mg, K and Na contents of these obtained samples and Ca/ P rates were fixed after and before laser application by means of ICP-AES device. The results were evaluated by means of one-way variance analysis.The results of our study indicated that the use of Er:YAG and Nd:YAG laser together with Ag(NH3)2F solution increased fracture resistance of the teeth undergone to endodontic treatment (p< 0.05) while only laser application didn?t have any effect on fracture resistance of the teeth (p> 0.05). It was determined that both laser applications did not lead to significant change over Ca/P rates and the content of Ca, P, Mg, K and Na, basic elements of the teeth (p>0.05).