Yenidoğan ünitelerinin işleyişinde ortaya çıkan etik ile ilgili durumlar
Ethical issues which arise during the running of neonatal units
- Tez No: 409614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kesintisiz gözlem-bakım-tedavi uygulamaları yapılan hassas birimler olan yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kalabalık bir ekip tarafından karmaşık donanım kullanılarak multidisipliner sağlık hizmeti sunumu sırasında zaman zaman tıp etiği ile ilgili-bağlantılı durumlar-sorunlar gündeme gelmektedir. Tez çalışması çerçevesinde yenidoğan yoğun bakım ünitelerine özgü bu durumlar-sorunlar kuramsal bazda tanıtılmış ve birim çalışanlarının bunlarla ilgili deneyimlerini ve değerlendirmelerini saptamaya yönelik bir araştırma yürütülmüştür. Araştırmamız çerçevesinde Adana il merkezindeki iki yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi ve Özel Metro Hastanesi) sürekli görev yapan hekim dışı sağlık profesyoneli 91 kişiye Eylül 2014'te altı tanımlayıcı bilgi sorusunun ve değerlendirilmesi istenen 20 ifadenin bulunduğu tarafımızdan hazırlanmış veri toplama formu uygulanmıştır. Etikle ilgili-bağlantılı sorunların dile getirildiği ifadelerin her biri için katılımcılardan onunla karşılaşma durumlarını ve onu önemseme derecelerini bildirmeleri istenmiştir. Bulgular katılımcıları etikle ilgili-bağlantılı sorunlarla sık karşılaştıklarını ve bunları genel anlamda önemsediklerini göstermektedir. En sık karşılaşılan sorunlar hekim görevlerinin hemşirelere devredilmesi, kıdemsiz çalışanlara“angarya”yüklenmesi ve uzun vardiyalar şeklinde çalışılmasıdır. En fazla önemsenen sorunlar ise aydınlatılmış onam formlarına imza alınmaması, ailelere açık ve ayrıntılı bilgi verilmemesi ve uzun vardiyalar şeklinde çalışılmasıdır. Karşılaşma sıklığı ve önem puanı sıralamaları arasında büyük ölçüde paralellik söz konusudur. Hem karşılaşma sıklığı hem de önemseme derecesi bakımından kural ihlalleri, değer çatışmalarının önüne geçmektedir. Sonuç olarak katılımcıların etik duyarlılık sahibi olduklarını ancak pür etik sorunlardan çok etik boyutu da olan pratik sorunlarla sık karşılaşıp onları önemsediklerini ifade etmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Neonatal intensive care units are sensitive units where continuous observation-care-treatment practices are applied with complicated equipment by a crowded team. Sometimes, situations-problems regarding medical ethics come up while providing multidisciplinary health service in these units. Within this thesis study, particular situations-problems associated with the neonatal intensive care units are defined on a theoretical basis and a research has been carried out to determine related experiences and evaluations of unit staff members. Within the framework of our research, we prepared a data collecting form including six descriptive information questions and 20 statements to be evaluated. It was applied to 91 health professionals working permanently except physicians in two neonatal intensive care units (Çukurova University Balcalı Hospital and Private Metro Hospital) in Adana city center in September, 2014. For each statement on ethics related problems, participants were asked to state the situations they met the problem in and the level of importance they attached to it. Results show that the participants often encounter related problems and they generally consider them important. Most frequently encountered problems are assigning physician's duties to nurses, loading junior workers with“drudgery”and working long shifts. Most important problems are not getting informed consent forms signed, not providing families with clear and detailed information and working long shifts. There is a substantial parallelism between the encountering frequency and the order of points of importance. Rule violations both in terms of encountering frequency and the level of importance take precedence over value conflicts of dilemmas. In conclusion, it is possible to state that the participants have ethic sensitivity and that they encounter and care about not only full ethic problems and also even the practice problems which also have an ethical dimension.