Kapesitabin kullanan hastaların lipid profilinin incelenmesi
Investigation of the lipid profiles in patients taking capecitabine
  1. Tez No: 409615
  2. Yazar: NURSEL SÜRMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
5-fluorourasilin ön-ilacı olan kapesitabin, meme kanserine ve ilerlemiş kolorektal karsinomada antitümör aktivite gösterir. Kapesitabinin en sık görülen yan etkileri; palmar-plantar erythrodisestesi (el-ayak sendromu), diare ve stomatitistir. Dislipidemi ise kapesitabinin nadir görülen fakat ciddi bir yan etkisidir. Geriye dönük yapılan bu çalışmada, kapesitabin kullanımı sonrası lipid metabolizmasının incelenmesi, farmakoepidemiyolojik açıdan veri tabanı oluşumuna katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü'nde kapesitabin tedavisi alan 57 hastanın, tedavi öncesi ve 5 kür tedavi sonrası kanda trigliserid, kolesterol, HDL, LDL, ALT, AST, ALP, MCV, B12, Hb ve folat seviyeleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, hastaların kapesitabin tedavisi sonrasında kanda trigliserid, kolesterol ve MCV seviyelerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Trigliserid seviyesinde meydana gelen artışın kolesterol seviyesinde meydana gelen artışlara göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Diğer parametrelerde ise istatiksel olarak anlamlı bir değişim tespit edilmemiştir. Bu çalışmadan elde edilen bilgiler ışığında, hipertrigliseridemi ciddi, akut veya kronik metabolik komplikasyonlara neden olabilir ve kapesitabin alan hastaların lipid seviyelerinin rutin olarak izlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Capecitabine is a prodrug of 5-fluorouracil and has shown significant antitumor activity breast cancer and advanced colorectal carcinoma. The main drug-related adverse effects are palmar-plantar erythrodysesthesia (hand-foot syndrome), diarrhea and stomatitis. Dyslipidemia is a rare but important side effect of this drug. In this retrospective study, analysis of lipid metabolism after capecitabine treatment and contribution to the formation pharmacoepidemiological database are intended to provide perspective. For this purpose, in 57 patients treated with capecitabine at Cukurova University Faculty of Medicine Oncology Department, before and after five cycles of treatment, triglyceride, cholesterol, HDL, LDL, ALT, AST, ALP, MCV, B12, Hb and folate blood levels were examined. As a result of this study, triglyceride, cholesterol and MCV blood levels were significantly increased after capecitabine treatment. The increament in triglyceride levels were higher than increament in cholesterol levels. The other parameters were not significantly changed compared to the control levels. In the light of these findings, hypertriglyceridemia has serious acute and chronic metabolic complications and patients receiving capecitabine therapy should be underwent regular monitoring of lipid levels.