Kapesitabinin üridin fosforilaz-1 üzerine etkisi ve resveratrolün koruyucu özelliğinin araştırılması
Investigation of the effect of capecitabine on uridine phosphorylase-1 and the protective properties of resveratrol
- Tez No: 938765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Biyokimya, Halk Sağlığı, Forensic Medicine, Biochemistry, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kapesitabin, metastatik meme ve kolorektal kanser başta olmak üzere birçok kanser türünde kullanılan bir kemoterapi ilacıdır. Bu ilacı kullanan hastalarda görülen en yaygın yan etki El-Ayak Sendromu (HFS)'dur ve HFS'li hastaların %10-17'sinde parmak izi kaybı görüldüğü rapor edilmiştir. Parmak izi, adli kimliklendirmede önemli bir biyometrik belirteçtir. Bu hastalarda parmak izi kaybı ile ilgili sorunların çıkmaması için HFS'nin tedavi edilmesi gerekmektedir. HFS'nin nedeni ise halen bilinmemektedir. Yapılan çalışmalarda bilim insanları HFS'nin kapesitabin metabolizmasında bulunan enzimlerle ilgili olabileceğine ve inflamatuar yolla oluşabileceğine dikkat çekmiştir. Bu çalışmada antioksidan, antikanser ve antienflamasyon etki gösteren resveratrolün, HFS üzerindeki koruyucu etkisini incelemek için kapesitabin, resveratrol ve kapesitabin+resveratrol verilen sıçanların ayaklarındaki kızarıklık ölçülüp karşılaştırılmıştır. Resveratrolün kapesitabinden kaynaklanan kızarıklığı azalttığı görülmüştür. Ayrıca bu sıçanların karaciğer, beyin, böbrek ve kalp dokularında kapesitabin metabolizmasında bulunan üridin fosforilaz-1 (UPP1) enziminin derişimi ölçülüp karşılaştırılmış, kapesitabinin ve resveratrolün UPP1 üzerine etkisine bakılmıştır. Kapesitabin metabolizmasında yer alan karaciğer ve böbrek dokularında kapesitabin+resveratrol verilen grubun UPP1 enzim derişimi kapesitabin verilen gruba göre anlamlı olarak düşük çıkmıştır. Bu, resveratrolün karaciğer ve böbrek dokularında UPP1 enzim derişimini etkilediğini göstermiştir. UPP1 derişimi ile HFS'ye neden olduğu düşünülen 5-florourasil (5-FU) arasında doğrusal orantı olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Biz de yaptığımız çalışmada resveratrolün bu sonuçlar doğrultusunda HFS'yi azaltabileceğini düşünüyoruz. Fakat kesin sonuçlar için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Capecitabine is a chemotherapy drug used in many types of cancer, especially metastatic breast and colorectal cancer. The most common side effect seen in patients using this drug is Hand-Foot Syndrome (HFS), and it has been reported that 10-17% of patients with HFS experience loss of fingerprints. Fingerprints are an important biometric marker in forensic identification. HFS must be treated in order to prevent problems related to loss of fingerprints in these patients. The cause of HFS is still unknown. In studies, scientists have pointed out that HFS may be related to enzymes found in the metabolism of capecitabine and may occur through an inflammatory pathway. In this study, to examine the protective effect of resveratrol, which has antioxidant, anticancer and anti-inflammatory effects, on HFS, the redness on the feet of rats given capecitabine, resveratrol and capecitabine+resveratrol were measured and compared. It was observed that resveratrol reduced the redness caused by capecitabine. In addition, the concentration of uridine phosphorylase-1 (UPP1) enzyme, which is found in the metabolism of capecitabine in the liver, brain, kidney and heart tissues of these rats, was measured and compared, and the effects of capecitabine and resveratrol on UPP1 were examined. In the liver and kidney tissues, which are involved in the metabolism of capecitabine, the UPP1 enzyme concentration in the group given capecitabine+resveratrol was significantly lower than in the group given capecitabine. This showed that resveratrol affected the UPP1 enzyme concentration in the liver and kidney tissues. Studies have shown that there is a linear proportion between the concentration of UPP1 and 5-fluorouracil (5-FU), which is thought to cause HFS. In our study, we think that resveratrol can reduce HFS in line with these results. However, more comprehensive studies are needed for definitive results.