İmmediat dentin kaplama ve deneme pastası kontaminasyonunun tam seramiklerin bağlanma dayanımına etkisi
Influence of TRY-in paste contamination on immediate and delayed dentin sealing
- Tez No: 409633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHUN EKREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde tam seramik restorasyonların popularitesi artmıştır. Bu restorasyonların simantasyonunda, estetik ve adeziv özellikleri ile rezin simanlar kullanılmaktadır. Kullanılan simanın rengi, final restorasyonun estetiği açısından önemlidir. Bu sebeple deneme pastaları, tam seramikle uyumlu siman rengini seçmek için, restorasyon içine uygulanır ve diş-restorasyon yüzeyini kontamine eder. Kontaminasyonun simantasyon öncesinde temizlenmesi restorasyonun başarısı bakımından önemlidir. İmmediat Dentin Kaplama (İDK); preperasyonun hemen ardından dentin yüzeyine adeziv uygulama işlemidir. İDK ile preperasyon sonrasında açığa çıkan dentin yüzeyi kaplanarak, dentin tübüllerinin ölçü ya da geçici siman ile kontamine olması engellenir. Bu uygulamayla tam seramiğin bağlanma dayanımının artırılabildiği savunulmaktadır. Literatürde, İDK yapılmış dişlerde deneme pastası kontaminasyonunun bağlanma dayanımına etkisi hakkında bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; İDK yapılmış ve yapılmamış dentin yüzeylerine uygulanan deneme pastası kontaminasyonunun, tam seramiklerin bağlanma dayanımına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada; çekilmiş 20 yaş dişleri rastgele seçilerek kontrol, kontaminasyon ve İDK gruplarına ayrılmıştır. (n=10) Yüzey işlemleri tamamlanarak, tam seramik disklerin simantasyonu yapılmıştır. Simantasyondan sonra örnekler ısısal çevirimle yaşlandırılmıştır ve makaslama testi uygulanmıştır. Elde edilen bağlanma dayanımı verileri Kruskal Wallis ve Mann Whitney U çoklu karşılaştırma testi ile analiz edilmiş, bağlanma yüzeyleri SEM'de incelenmiştir. Deneme pastasıyla kontamine edilmiş ve test gruplarındaki yöntemle temizlenmiş bir grup dentin örneği SEM ve EDS analizlerine tabi tutulmuştur. Kontaminasyon grubu (5,84±4,4 MPa), kontrol (10,29±2,5 MPa) ve İDK grubuyla (11,45±4,4 MPa) kıyaslandığında makaslama dayanımı açısından düşük değerler elde edilmiştir. (p0,05) SEM incelemesi dentin tübül içlerinde ve tübül ağızlarında deneme pastası kalıntılarını göstermiştir. EDS analizi ile görülen Ca, O, Si, Zn ve Al elementleri deneme pastasının temizlenemediğini göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışmanın sınırları doğrultusunda deneme pastası ile kontamine olmuş örneklerde seramiğin diş ile bağlantısının zayıfladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Full ceramic restorations have gained popularity due to increasing esthetic demands of patients. Resin cements are used for cementing full ceramic restorations for their superior esthetic and adhesive properties. The colour of the cement is vital in terms of esthetic of full ceramic restoration. Try in pastes are used for colour matching of cement to final restoration, yet it can contaminate tooth-restoration surfaces. Thus, cleaning of the try-in paste or preventing the contamination with the try in paste before cementation is crucial for the success of restoration. Immediate dentin sealing (IDS) is the process of applying bonding agent on dentin surface immediately after preperation. Exposed dentin surface can be coated and dentin tubules can be obstructed prior to the contamination with impression material or temporary cement. It's advocated that full ceramic bond strength can be increased with IDS. There is no study on the influence of try in paste contamination on bond strength of full ceramic restorations to dentin surfaces treated with IDS. The aim of the present study is to evaluate try in paste contamination on shear bond strength of ceramics to the dentin surfaces treated with IDS or delayed dentin sealing (DDS). In the current study, freshly extracted 3rd molars were divided into 3 groups randomly as IDS, control and contamination groups (n=10). Dentin surface treatments were completed. Standardized cylindrical ceramic specimens were luted using a resin cement. After cementation, specimens were aged with thermal cycling and subjected to shear bond test. Results were statistically analyzed using Kruskal Wallis and Mann Whitney U post hoc tests. Bonding surfaces were examined by SEM. After SEM examination, a group of specimens, that were only contaminated with try in paste and cleaned as in the test groups were subjected to EDS analysis. The contamination group resulted in a significant decrease in bond strength (5,84±4,4 MPa) values compared to the IDS (11,45±4,4 MPa) and the control groups (10,29±2,5 MPa). No statistically significant difference was detected between the IDS group and the control group. (p>0,05) SEM examination revealed the remnants of try-in pastes in and around the dentin tubules. Detection of Ca, O, Si, Al and Zn using EDS from tubule openings showed the existance of try in paste. Within the limitations of this study it can be concluded that try in paste contamination decreases the bond strength of ceramic on dentin surfaces.