Dudak damak yarıklı bireylerde faringeal hava yolu hacminin karşılaştırmalı değerlendirilmesi: KHBT çalışması
Comparative evaluation of pharyngeal airway volume of cleft lip and palate patients: study of CBCT
  1. Tez No: 409632
  2. Yazar: NAZİFE İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN UZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, dudak damak yarığına (DDY) sahip bireylerde faringeal hava yolu hacmini üç boyutlu olarak incelemek ve DDY bulunmayan bireylerin ölçümleri ile karşılaştırarak olası farklılıkları saptamaktır. Bu geriye dönük arşiv çalışmasına, 15 -25 yaş aralığında bulunan, DDY'ye sahip 40 birey (yaş ort: 18,1±2,9) ile DDY bulunmayan 40 bireye (yaş ort: 18,9±3,4) ait toplam 80 adet KHBT görüntüsü dahil edilmiştir. Her iki gruba ait nazal hava yolu, üst faringeal hava yolu, orta faringeal hava yolu ve alt faringeal hava yolu ile toplam hava yolu hacimleri“Simplant O&O v3.0.0.59 (Materialise, Belgium)”programı kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 17.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Sonuç olarak, DDY grubunda kontrol grubuna göre nazal hava yolu hacminin daha dar (26148,5 mm3-36409,8 mm3), orta faringeal hava yolu hacminin ise daha geniş (16677,6 mm3-11083,6 mm3) olduğu tespit edilmiştir (P≤0.0001). Gruplar arasında; üst, alt ve toplam hava yolu hacimlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca, cinsiyet ve DDY tipleri arasındaki hava yolu hacimlerinde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlara göre, DDY'li bireylerde nazal hava yolu ve toplam hava yolu hacminin azalmış olduğu dikkate alınmalı ve bu hastalarda, hava yolunu olumlu yönde etkileyecek en uygun tedavi seçenekleri düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate pharyngeal airway volumes of patients with cleft lip and palate (CLP) and to compare them with a age-matched control group without cleft lip and palate using cone-beam computed tomography (CBCT). This retrospective archive study consisted of CBCT images of 80 patients aged between 15-25 years, that were divided into 2 groups as CLP group (40 patients, mean age: 18,1± 2,9 years) and non- cleft lip and palate group (Control group; 40 patients, mean age: 18,9± 3,4). Nasal airway volumes, upper, middle, lower pharyngeal airway volumes and total airway volumes of the subjects in both groups were calculated by“Simplant O&O v3.0.0.59 (Materialise, Belgium)”program. Statistical analyses were performed using SPSS version 17.0. It was founded that, patients with cleft lip and palate had smaller nasal airway volume (26.148,5 mm3-36.409,8 mm3) and larger middle airway volume (16.677,6 mm3-11.083,6 mm3); when compared with the control group (P≤0.0001). Upper, lower and total airway volumes showed no statistically significant difference between groups. In addition, no statistically significant differences were found between genders and CLP groups. Based on the results of this study, the best treatment choices which have positive effects on the pharyngeal airway should be selected in these patient.