Nöronal farklılaşma sürecinde perinöronal kılıf elemanlarının incelenmesi
Investigation of perineuronal net elements during the neural differentiation process
  1. Tez No: 409647
  2. Yazar: FATMA NAZLI ESKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM DAYANGAÇ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hücre dışı matrisin özelleşmiş bir yapısı olan perinöronal kılıf (PNK), merkezi sinir sistemindeki nöronların gövdesini ve proksimal nöritlerini çevreler. Temel elemanları hyaluronan ve proteoglikan bağlayıcı protein 1 (HAPLN1), aggrecan (ACAN) ve tenascin-R (TNR) proteinleridir. Nöritogenez hatalarının görüldüğü hastalıklarda bu genlerin ekspresyonlarının azalması ve oluşturdukları PNK yapısının bozulması, bu genlerin nörit uzama sürecinde etkili olabileceğini düşündürmüştür. Ayrıca nöritogenez sürecinde bazı hücre dışı matris elemanlarının rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışma ile nörona farklılaştırılan PC12 hücreleri kullanılarak nörit uzama sürecinde HAPLN1, ACAN ve TNR'nin RNA ve protein düzeyindeki ifadelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Farklılaşma öncesi (0.gün) ve farklılaşmanın 3, 5 ve 7. günlerinde hücreler, qRT-PCR ve western blot yöntemleri kullanılarak RNA ve protein düzeyinde incelenmiştir. HAPLN1 mRNA ifadesinde farklılaşmamış duruma kıyasla 5.
Özet (Çeviri)
Perineuronal nets (PNNs) which are specialized substructures of neural extracellular matrix, surround cell soma and proximal neurites of neurons. HAPLN1, tenascin-R (TNR) and aggrecan (ACAN) are major elements of it. In diseases caused by neuritogenesis defects, their expressions decrease suggesting that these elements can be related with neural differentiation. Also it is known that extracellular matrix elements have important roles in neuritogenesis. The aim of this study is to determine mRNA and protein levels of HAPLN1, TNR and ACAN in neural differentiation using neuron-like PC12 cells. qRT-PCR and western blot were performed in order to investigate mRNA and protein levels of these molecules on specific time points before and after differentiation (day 0,3,5,7). Our study demonstrated that HAPLN1 mRNA level showed 2,9 fold increase at day 7 compared to non differentiated state, whereas cellular HAPLN1 protein level showed a decrease indicating that HAPLN1 protein have an effect on neural differentiation and may be secreted immediately. TNR mRNA/protein levels remained unchanged. On the other hand, the amount of cellular ACAN protein showed 3,7 fold increase at day 7. These results suggested that, ACAN protein which have a large amount of post-translational modifications may be secreted future time points of differentiation.